Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas widekonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu. Zdaniem szefa polskiego rządu modelowym przykładem udanej współpracy służy działalność małych i średnich firm.
Spotkanie z polskim premierem zorganizowała Komisja Niemieckiej Gospodarki do spraw Wschodu. Jej przewodniczący Oliver Hermes zaznaczył, że "Polska jest dziś dla niemieckiej gospodarki tym, co Robert Lewandowski dla Bundesligi".

- Z Polską łączy nas przekonanie o konieczności swobodnej gospodarki rynkowej i dyscypliny fiskalnej - oświadczył Hermes.

Premier Morawiecki wspominał z kolei o rosnącym odsetku polskich podmiotów gospodarczych w Niemczech.

- Polska jest czwartym największym eksporterem dla Niemiec. Teraz walczymy o podium - powiedział Morawiecki.

Szef polskiego rządu przekonywał, że Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski.

- Trzy ostatnie dekady nieprzerwanego wzrostu naszej gospodarki to także skutek dobrej współpracy z Niemcami. Jej rozwój był napędzany przez niemieckie przedsiębiorstwa - dodał premier.

Premier Morawiecki przypomniał, że niemieckie inwestycje w Polsce wyniosły w 2019 roku około 40 miliardów euro, a na polskim rynku działa ponad 6 tysięcy firm zza Odry. Jego zdaniem bodaj jedynym obszarem, gdzie odczucia Niemców rozmijają się z przekonaniami Polaków, jest kwestia Nord Stream 2.

Podczas konferencji premier przedstawił także kluczowe projekty Polskiego Ładu. Okazją do zorganizowania spotkania jest zbliżająca się 30. rocznica podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Relacja Wojciecha Osińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty