Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Rząd poinformował, że kopalnia węgla brunatnego w Turowie nie zostanie zamknięta. źródło: https://elturow.pgegiek.pl/strona-glowna
Rząd poinformował, że kopalnia węgla brunatnego w Turowie nie zostanie zamknięta. źródło: https://elturow.pgegiek.pl/strona-glowna
Szef sekcji węgla brunatnego NSZZ "Solidarność", Wojciech Ilnicki powiedział, że decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Turowa zagraża życiu mieszkańców regionu w pobliżu kopalni.
Unijny Trybunał w poniedziałek nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tysięcy euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Turowie, czego domagały się Czechy.

Wojciech Ilnicki mówił, że wstrzymanie pracy kopalni miałoby bardzo poważne skutki.

- Jako związkowcy zastanawiamy się po pierwsze, czy pani sędzia Rosario Silva de Lapuerta jest przy zdrowych zmysłach, bo swoimi decyzjami pokazuje, że kompletnie nie ma zielonego pojęcia o funkcjonowaniu kompleksu Turów, podejmuje decyzję, która zagraża życiu mieszkańców regionu i każe wyłączyć ogrzewanie i ciepłą wodę mieszkańcom Bogatyni. Właśnie dlatego, że Komisja Europejska ciągle się domaga kolejnej klimatycznej rewolucji mieszkańcy Bogatyni zrezygnowali z pieców, podłączyliśmy się do elektrowni. A teraz ona każe zamknąć kopalnię i elektrownię. Ta pani nie ma zielonego pojęcia o funkcjonowaniu i skazuje ludzi na śmierć - ocenił.

Rząd poinformował, że kopalnia węgla brunatnego w Turowie nie zostanie zamknięta. "Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego" - napisano w oświadczeniu.

"Miałoby to negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego dla milionów Polaków oraz w szerszym zakresie - dla całej Unii Europejskiej. Jej zamknięcie oznaczałoby też ogromne problemy dla życia codziennego" - napisał w komunikacie opublikowanym na stronie kancelarii premiera rzecznik rządu, Piotr Mueller.

Zdaniem wiceprezes TSUE, Rosario Silva de Lapuerta, Polska nie zdołała udowodnić, że zaprzestanie wydobycia węgla w Turowie mogłoby uniemożliwić dostawy energii cieplnej i wody pitnej na obszarze Bogatyni i Zgorzelca, powodując zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców tego obszaru.

Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie w Turowie negatywnie wpływa na środowisko terenów leżących po czeskiej stronie granicy. W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie wydobycia do momentu wydania orzeczenia.

Czesi żądali wtedy od Polski 5 milionów euro dziennie kary na rzecz budżetu UE, jeżeli Polska niezaprzestanie wydobycia. Polska złożyła wniosek zmierzający do uchylenia tego postanowienia. Od tamtej pory trwają polsko-czeskie negocjacje.
- Jako związkowcy zastanawiamy się po pierwsze, czy pani sędzia Rosario Silva de Lapuerta jest przy zdrowych zmysłach, bo swoimi decyzjami pokazuje, że kompletnie nie ma zielonego pojęcia o funkcjonowaniu kompleksu Turów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty