Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Większe wydatki na wojsko już w przyszłym roku, do tego modernizacja i powiększenie armii. W Sejmie ruszyły w czwartek prace nad ustawą o obronie ojczyzny.
Projekt ustawy o obronie ojczyzny po pierwszym czytaniu w Sejmie trafił do Komisji Obrony Narodowej. Projekt zwiększa poziom wydatków na obronność i liczebność polskiego wojska, wprowadza nowe mechanizmy finansowania armii, nowe formy służby wojskowej oraz zmiany w systemie awansów i wynagrodzeń.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział na komisji, że zbrojna agresja Rosji na Ukrainę nie zostawia wątpliwości, że Polska potrzebuje silnego, dobrze wyposażonego i licznego wojska. - Tylko wysoki potencjał odstraszania da nam gwarancję, że nie staniemy przed groźbą powtórki scenariusza z Ukrainy. Ze względu na sytuację na Ukrainie ważne jest, aby ustawa o obronie ojczyzny jak najszybciej stała się obowiązującym aktem prawnym i pozwoliła nam zwiększyć liczebność wojska polskiego, wzmocnić jego struktury, kupić i zmodernizować potrzebne uzbrojenie - powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister mówił, że ustawa o obronie ojczyzny przewiduje uchylenie 14 ustaw dotyczących wojskowości i obronności. Projekt wprowadza między innymi zmiany w finansowaniu wojska. W przyszłym roku na obronność ma być przeznaczone trzy procent PKB. - Jednym z najważniejszych przepisów nowej ustawy jest powstający przy Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Będzie on zasilany między innymi wpływami ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji BGK czy wpłat z budżetu państwa - wskazał minister.

Ustawa zakłada zwiększenie armii do 300 tysięcy żołnierzy w ciągu kilku lat. Korpus żołnierzy zawodowych ma liczyć 250 tysięcy, 50 tysięcy będą stanowić żołnierze wojsk obrony terytorialnej.

Prace nad projektem zaczęła sejmowa podkomisja nadzwyczajna, mają być bardzo intensywne. Po pierwszym posiedzeniu kolejne zostało wyznaczone na poniedziałek.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty