Zielona transformacja, wojna na Ukrainie oraz praworządność w Polsce w kontekście zatwierdzonego KPO - to jedne z głównych tematów rozpoczynającej się w poniedziałek sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu wstępnie zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy dla Polski. Komisarze zawarli porozumienie z rządem. Polska, w ramach tak zwanych kamieni milowych, zobowiązała się między innymi wprowadzić zmiany w systemie sprawiedliwości.
Po wprowadzeniu tych zmian do naszego kraju mają trafić pierwsze środki z KPO. Nad odpowiednim projektem ustawy pracuje obecnie polski parlament.
W ubiegły czwartek w tej sprawie w Warszawie spotkali się szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. Jutro w Parlamencie Europejskim o te ustalenia Ursulę von der Leyen pytać będą europosłowie.
W środę Parlament Europejski przyjmie propozycje, które mają pomóc Unii osiągnąć cele klimatyczne. Chodzi o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zależności energetycznej, przede wszystkim od od Rosji. Wśród propozycji są między innymi zmiany w unijnym systemie handlu emisjami, wprowadzenie podatku węglowego na importowane towary, standardy emisji samochodów osobowych i dostawczych oraz założenie funduszu dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym i transportowym.
Tego samego dnia posłowie ocenią rezultaty szczytu Rady Europejskiej, na którym przywódcy krajów Unii uzgodnili kolejny pakiet sankcji wobec Rosji, obejmujący stopniowe wprowadzanie embarga na rosyjską ropę. Przemówienie w Parlamencie Europejskim w środę wygłosi też przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej, Rusłan Stefanczuk.