Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. NATO
Fot. NATO
W Brukseli, w kwaterze głównej NATO, we wtorek dojdzie do podpisania protokołów dotyczących akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W uroczystości wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych tych krajów a także ambasadorowie państw członkowskich.

Podpisanie dokumentów następuje niecały tydzień po zgodzie na przyjęcie dwóch państw nordyckich, którą udzielili przywódcy Sojuszu podczas szczytu w Madrycie.

Finlandia i Szwecja, kraje z długą tradycją neutralności, zdecydowały się wejść do NATO po ataku Rosji na Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda podkreślał w Madrycie, że to wzmocni wschodnią flankę. „Kolejne kraje, silne armie dołączają do Sojuszu Północnoatlantyckiego, dla nas Polaków, dla obronności Polski, dla naszego bezpieczeństwa to bardzo ważna wiadomość” - komentował prezydent.

Po podpisaniu protokołów akcesyjnych Szwecja i Finlandia będą mogły brać udział w naradach NATO-wskich jako obserwatorzy. Równolegle będzie się toczył proces ratyfikacji dokumentów we wszystkich krajach członkowskich a po jego zakończeniu Szwecja i Finlandia staną się krajami członkowskimi.

Sekretarz generalny Sojuszu zapewnił, że zanim to nastąpi będą one mogły liczyć na parasol bezpieczeństwa NATO. „Jesteśmy gotowi chronić wszystkich sojuszników, także Szwecję i Finlandię i jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność” - podkreślał Jens Stoltenberg.

Oczekuje się, że oba kraje dołączą do Sojuszu w ciągu kilku miesięcy. NATO będzie wtedy liczyło 32 członków.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty