Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Na Komisję Europejską znowu spadła w sobotę krytyka części unijnych krajów za wytyczne do sankcji wobec Rosji. Zdaniem krytyków wytyczne będą służyć do obchodzenia restrykcji. "Potrzebne są nowe sankcje, a nie łagodzenie tych istniejących" - mówią rozmówcy Beaty Płomeckiej.
Ta sprawa była w środę jednym z tematów spotkania ambasadorów 27 krajów w Brukseli. We wtorek w belgijskiej stolicy rozmawiali na ten temat ministrowie do spraw europejskich unijnych państw, a w Nowym Jorku ministrowie spraw zagranicznych. Jako pierwsze na temat wytycznych alarmowały Polska i kraje bałtyckie. Dziś grupa niezadowolonych jest większa.

Komisja uznała, że import z Rosji i tranzyt do państw spoza Unii między innymi węgla i drewna powinien być dozwolony, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne na świecie. Uzgodnione sankcje zakazują tymczasem unijnym firmom transportu poza Wspólnotę tych towarów. "Nowe wytyczne nie są prawnie wiążące, ale są politycznie wiążące i idą w inną stronę niż zapisane w prawie sankcje" - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów.

Inny dodał, że został popełniony błąd i trzeba go naprawić. Kilku rozmówców Beaty Płomeckiej wskazywało na brak uzgodnień i konsultacji z unijnymi stolicami. Ich zdaniem Komisja powinna usunąć ze strony internetowej wytyczne, które opublikowała. Dziś, na spotkaniu ambasadorów komentowano, że trudno zaakceptować, by w momencie ogłoszenia przez Putina mobilizacji 300 tysięcy osób, Unia otwierała możliwości finansowania ich wyposażenia.
"Potrzebne są nowe sankcje, a nie łagodzenie tych istniejących" - mówią rozmówcy Beaty Płomeckiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty