Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Mogiły na Westerplatte. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Mogiły na Westerplatte. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Przez 80 lat leżeli w bezimiennych dołach na Westerplatte, dziś zostaną uroczyście pochowani na odnowionym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. Mowa o polskich obrońcach historycznego półwyspu, którzy we wrześniu 1939 roku bronili go przed Niemcami.
W południe na odnowionej nekropolii na Westerplatte odbędzie się państwowy pogrzeb dziesięciu żołnierzy Wojska Polskiego - dowódcy obrony na Westerplatte majora Henryka Sucharskiego i dziewięciu jego podkomendnych.

W przypadku komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej będzie to ponowny pochówek. Ale, jak przypomniał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, profesor Grzegorz Berendt, Niemcy pozbawili prawa do godnego pogrzebu poległych polskich żołnierzy.

- Po prostu zagrzebano ciała żołnierzy, bardzo szybko nawet splantowano niewielkie kopczyki, które początkowo usypano nad jamami - tak pod zdjęcie. Gdy już to zdjęcie zrobiono, wdeptano te kopczyki w ziemię, aby nikt nie mógł odnaleźć miejsca, gdzie ci polscy obrońcy, bohaterowie, spoczywali - podkreślił dyrektor gdańskiego muzeum.

Dlatego też - jak zaznaczył profesor Grzegorz Berendt - dzisiejsza uroczystość pogrzebowa to wypełnienie obowiązku.

- To jest też poczucie dumy, że uczestniczy się w czymś wyjątkowym - ocenił historyk.

Jak dodał, podobne odczucia mogły towarzyszyć tym, którzy brali udział na przykład w pierwszym pogrzebie majora Sucharskiego w 1971 roku, czy na początku lat 90., gdy odsłaniano poprzednią wersję cmentarza.

Odnowiona nekropolia, poza stelami z krzyżami ku czci żołnierzy, zawiera również tzw. krzyż Dąbrowskiego, postawiony już w 1946 roku, ale usunięty z cmentarza decyzją komunistów na blisko 20 lat. W centralnym miejscu kręgu, wokół którego posadowiono stele, znajdzie się postument z Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

W pochówku majora Henryka Sucharskiego i jego żołnierzy weźmie udział prezydent Andrzej Duda. W poprzednich latach prezydent wręczał noty identyfikacyjne rodzinom odnalezionych żołnierzy. Obok majora Henryka Sucharskiego na Westerplatte spoczną: plutonowy Adolf Petzelt, kapral Jan Gębura, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), starsi legioniści Ignacy Zatorski i Zygmunt Zięba oraz legionista Józef Kita, a także dwóch żołnierzy, których tożsamości nie udało się ustalić.

Obecnie na Westerplatte powstaje oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - będzie to placówka opowiadająca historię półwyspu i całej wojny obronnej 1939 roku. Jego budowa ma zakończyć się w 2027 roku.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty