Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemcy to kraj wielowyznaniowy, co znajduje swoje odzwierciedlenie w różnych tradycjach wielkanocnych w poszczególnych landach.
Najwystawniej Niedzielę Wielkanocną obchodzą mieszkańcy Bawarii i Badenii-Wirtembergii. Niemieccy biskupi zaapelowali do wiernych o modlitwy i hojność dla Ukrainy.

Arcybiskup Monachium Reinhard Marx podkreślił, że w świętowaniu Niedzieli Wielkanocnej ważna jest przede wszystkim świadomość mistycznego przeżycia Triduum Paschalnego. Metropolita ostrzegł wiernych przed popadnięciem w "świąteczne samozadowolenie". "Nie możemy pozwolić, żeby wojna na Ukrainie stała się nową normalnością. Wojna jest nieopisanym nieszczęściem" - zaznaczył.

Reinhard Marx wezwał do niesienia pomocy Ukraińcom oraz modlitwę w intencji poległych żołnierzy. Jednocześnie odbywają się w całych Niemczech tak zwane "marsze wielkanocne", które pokazują przy okazji silną polaryzację wzdłuż linii sympatii politycznych. O ile jedni domagają się wstrzymania dostaw broni na Ukrainę, o tyle inni utrzymują, że tego typu postawa nie zaspokoi apetytów Rosji.

W Niemczech tradycja wielkanocnych "manifestacji pokojowych" sięga końca lat 60., czyli tak zwanego "długiego marszu przez instytucje". Zdaniem dziennika "FAZ" niektóre z nich były i są nadal sterowane z Moskwy.
Relacja Wojciecha Osińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty