Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Aleksandr Łukaszenko. Fot. Okras, http://pl.wikipedia.org
Aleksandr Łukaszenko. Fot. Okras, http://pl.wikipedia.org
Nowe unijne sankcje wobec Białorusi weszły w życie. Publikacja w Dzienniku Urzędowym ukazała się kilka godzin po ostatecznym zatwierdzeniu restrykcji przez kraje członkowskie.
To reakcja Unii Europejskiej na wspieranie przez białoruski reżim rosyjskiej napaści na Ukrainę oraz prześladowanie obywateli. Oprócz sankcji gospodarczych są także te indywidualne.

Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie zostało wpisanych 38 funkcjonariuszy reżimu w Mińsku, a wśród nich są osoby odpowiedzialne za prześladowanie i skazanie Andrzeja Poczobuta, dziennikarza, działacza polskiej mniejszości na Białorusi.

Sankcjami zostały objęte również trzy białoruskie zakłady państwowe. Te sankcje to przede wszystkim nasze propozycje - podkreślił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś w sobotniej rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.

Nowe sankcje weszły w życie przed przypadającą w przyszłym tygodniu trzecią rocznicą sfałszowanych wyborów prezydenckich przez Łukaszenkę.

Łamanie praw człowieka, represje wobec obywateli oraz czerpanie korzyści z działalności władz w Mińsku i wspieranie Łukaszenki - to zarzuty wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu, którzy zostali objęci nowymi unijnymi sankcjami. Na czarnej liście są sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze więziennictwa, prominentni propagandyści. Państwowe przedsiębiorstwa zostały objęte sankcjami za działania wymierzone w pracowników biorących udział w pokojowych protestach. Jest też Belneftekhim, koncern naftowy i chemiczny, jedna ze strategicznych firm wspierających reżim Łukaszenki.

Jeśli natomiast chodzi o sankcje gospodarcze za wspieranie rosyjskiej napaści na Ukrainę to jest zakaz eksportu towarów i technologii wykorzystywanych w lotnictwie i sektorze kosmicznym, w tym silników samolotowych i dronów. Jest również zakaz sprzedaży Białorusi i dostaw do tego kraju broni palnej, jej części, istotnych komponentów oraz amunicji.

Są dalsze ograniczenia w eksporcie towarów wykorzystywanych przez Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie, w tym między innymi półprzewodników, układów scalonych, aparatów fotograficznych. Chodzi o to, by Moskwa nie mogła obchodzić unijnych sankcji wykorzystując Białoruś.

Negocjacje w sprawie nowych restrykcji na reżim w Mińsku toczyły się od końca stycznia. W pewnym momencie utknęły w miejscu, bo grupa krajów Europy Zachodniej na czele z Portugalią chciała złagodzenia restrykcji wcześniej nałożonych i wykreślenia z listy sankcyjnej białoruskiej soli potasowej. Polska i Litwa stanowczo zaprotestowały argumentując, że to główny towar eksportowy białoruskiego reżimu. Ostatecznie udało się Polsce i Litwie przeforsować nowe sankcje bez łagodzenia tych wcześniejszych.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty