Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Fot. Marek Synowiecki [Radio Szczecin]
Przedstawiciele związków rolniczych i organizacji producenckich wzięli udział w rozmowach z władzami resortu rolnictwa.
Do Warszawy przyjechali ze stałą listą postulatów. Chodzi o rosnące koszty produkcji spowodowane unijną polityką tzw. Zielonego Ładu, a także o nierówną konkurencję nielimitowanego importu z Ukrainy. Pochodzący z Zamojszczyzny Wiesław Gryn z organizacji "Oszukana Wieś" stwierdził, że spotkanie nie przyniosło przełomu.

Jak wyjaśniał, rozwiązania proponowane przez resort potrzebują finansowania i zgody politycznej na wielu poziomach. "Tymczasem problemy są tu i teraz - do tego tylko rosną" - wyjaśniał. "Stoimy w przeddzień nowego okresu wegetacji i my nie wiemy - czy stosować nawozy, czy nie, czy spryskiwać, czy nie, czy wygaszać produkcję czy nie. Może się okazać tak, że każdy wyjazd w pole będzie błędem, bo możemy sobie narobić kosztów. Nie może być tak, że minister opowiada ogólnikami, a my wracamy z niczym. Jak my się czujemy, wracając do kolegów i praktycznie nie mamy nic"? - pyta retorycznie związkowiec.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przypominał, że pracuje polsko-ukraińska grupa robocza, która ma wypracować mechanizm limitowania importu poszczególnych płodów rolnych do Polski. Chodzi o rozwiązania, które uzyskają "ciche przyzwolenie" Brukseli odpowiadającej za wspólny rynek UE: "Negocjujemy dwustronne porozumienie, aby na pewien przejściowy okres ustalić zasady określające wielkości kontyngentów, aby nie naruszyć poszczególnych rynków w Polsce. Do końca marca powinniśmy to wszystko uzgodnić" - zapowiedział szef resortu z PSL-u.

Czesław Siekierski zapowiedział też pakiet dopłat dla rolników, który ma umożliwić wznowienie prac polowych oraz rekompensować część utraconych zysków z produkcji: "Ruszamy z dopłatami, wypłatę z kukurydzą, i dopłaty do paliwa. Rozmawiamy, jeżeli chodzi o uruchomienie środków na realizację unijnych ekoschematów. W marcu różne środki z różnych pozycji trafią już do rolników" - dodał Czesław Siekierski.

Rolnicy zapowiadają kolejną serię manifestacji na wtorek 20 lutego. Traktory mają pojawić się w Warszawie i na polsko-ukraińskich przejściach granicznych.
Relacja Michała Fedusio [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty