Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

źródło: https://pixabay.com/pl/2071539/domena publiczna
źródło: https://pixabay.com/pl/2071539/domena publiczna
Wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa przez środowiska sędziowskie, a nie przez polityków zakłada nowelizacja ustawy o KRS-ie, która we wtorek trafi pod obrady rządu. Autorem projektu jest resort sprawiedliwości.
W skład Krajowej Rady Sądownictwa, na wniosek której prezydent powołuje sędziów, wchodzi 25 osób, w tym 15 członków wybranych spośród sędziów. Ich wyboru od 2018 roku dokonuje Sejm.

Proponowane zmiany zakładają, że sędziowie-członkowie KRS-u wybierani będą w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez sędziów. Pierwsze wybory mają być zarządzone przez Państwową Komisję Wyborcza w terminie 21 dni od wejścia w życie nowelizacji i odbyć się w terminie trzech miesięcy.

Prawa kandydowania nie będą mieli sędziowie, którzy objęli stanowisko w wyniku wniosku do prezydenta skierowanego przez Krajową Radę wybraną przez Sejm. Ta nowelizacja nie rozwiązuje problemu tak zwanych neo-sędziów. Przepisy w tym zakresie mają trafić pod obrady rządu prawdopodobnie w kwietniu.

W porządku obrad jest także informacja ministra rolnictwa na temat bieżącej sytuacji w rolnictwie. W wielu miejscach w Polsce odbędą się dziś protesty i blokady organizowane przez rolników, którzy sprzeciwiają się warunkom, na jakich wwożone są produkty rolne z Ukrainy oraz zapisom Zielonego Ładu.
Relacja Sylwii Białek [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty