Pięciotysięczna cysterna z ładunkiem LNG wyjechała z gazoportu w Świnoujściu. O blisko 25 procent wzrosła liczba samochodów ciężarowych transportujących gaz z terminala - informuje PGNiG.
LNG do Świnoujścia przypływa z Kataru, Norwegii i USA. Większość gazu trafia do ogólnopolskiej sieci dystrybucyjnej. Nie wszystkie jednak miejscowości w Polsce są włączone do sieci. Mają za to na swoim terenie stacje regazyfikacyjne, do których dojeżdżają cysterny z LNG ze Świnoujścia.
W Zachodniopomorskiem cysterny dojeżdżają do jednej takiej gminy - Ińska. Tam w stacji regazyfikacyjnej - po ogrzaniu - LNG przechodzi ze stanu ciekłego w lotny. Następnie gaz jest dostarczany lokalną siecią gazociągów do klientów końcowych - firm i gospodarstw domowych.
W ramach programu przyspieszenia gazyfikacji Polski do 2022 roku 90 proc. mieszkańców naszego kraju ma mieć możliwość korzystania z gazu. Ważnym elementem tego planu jest wybudowanie blisko 80 nowych stacji regazyfikacyjnych. Tym samym transport cystern z ładunkiem LNG na polskich drogach jeszcze się zwiększy.