Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Jednym z najważniejszych pomysłów Trójmorza jest budowa nowych połączeń gazowych. Polska kupuje już gaz skroplony LNG od Stanów Zjednoczonych. źródło: https://warsawsecurityforum.org/save-the-date-warsaw-security-forum-on-2-3-october-2019.
Jednym z najważniejszych pomysłów Trójmorza jest budowa nowych połączeń gazowych. Polska kupuje już gaz skroplony LNG od Stanów Zjednoczonych. źródło: https://warsawsecurityforum.org/save-the-date-warsaw-security-forum-on-2-3-october-2019.
Inicjatywa Trójmorza ma łączyć, a nie dzielić Europę - tak mówili w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Łotwy.
Politycy są gośćmi rozpoczętego w stolicy Warsaw Security Forum. To organizowane przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego doroczne spotkanie polityków i ekspertów, poświęcone kwestiom bezpieczeństwa.

Inicjatywa Trójmorza to pomysł prezydentów Polski i Chorwacji. Projekt ma służyć budowie połączeń drogowych, kolejowych, ale i gazowych między Morzem Bałtyckim a nowymi członkami Unii Europejskiej na południu kontynentu. W zamyśle ma to pomóc w rozwoju regionu, który jeszcze trzy dekady temu znajdował się za Żelazną Kurtyną.

Polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił na Warsaw Security Forum, że projekt, w skład którego wchodzi kilkanaście krajów, nie ma być konkurencją dla programów Unii Europejskiej. “Pomysł jest prosty. Musimy uzupełnić obecną infrastrukturę do poziomu Europy Zachodniej, bo jesteśmy po prostu mniej rozwinięci. Nie jest to więc konkurencja dla innych projektów, ale instrument, by dogonić Europę Zachodnią” - mówił profesor Czaputowicz.

Inicjatywę Trójmorza wspierają też Stany Zjednoczone, a prezydent Donald Trump wielokrotnie namawiał do jej rozwijania, zwłaszcza do kupowania amerykańskiego gazu. Wypowiadał się też pozytywnie o krajach regionu, zwłaszcza o Polsce. Łotewski minister spraw zagranicznych Edgard Rinkievics argumentował na Warsaw Security Forum, że Inicjatywa Trójmorza może służyć łagodzeniu obecnych napięć między Stanami Zjednoczonymi a Europą Zachodnią. "W tej części Europy nie chcemy być postrzegani jako proamerykańscy albo proeuropejscy. Obie strony są bowiem bardzo ważne dla bezpieczeństwa i gospodarki. Chcemy raczej budować mosty niż je niszczyć i myślę, że Inicjatywa Trójmorza może być w tym celu bardzo pomocna" - mówił łotewski minister.

Projekt Inicjatywy Trójmorza powstał cztery lata temu, krótko po rozpoczęciu kadencji przez prezydenta Andrzeja Dudę. W 2017 roku w czasie spotkania kilkunastu krajów regionu w Warszawie podpisano pierwsze umowy o budowie nowych połączeń. Eksperci opracowali też wówczas listę 157 projektów o wartości 45 miliardów euro.

Jednym z najważniejszych pomysłów Trójmorza jest budowa nowych połączeń gazowych. Polska kupuje już gaz skroplony LNG od Stanów Zjednoczonych. Chorwacja z kolei chciałaby odkupić od Polski część surowca i transportować go na Bałkany. Miałoby to służyć dalszemu uniezależnianiu się regionu od dostaw z Rosji.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty