Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Interoceanmetal to organizacja którą założyło sześć państw z dawnego bloku wschodniego. Jej siedziba znajduje się w Szczecinie. źródło: https://iom.gov.pl/73rd-council-of-interoceanmetal-joint-organization/
Interoceanmetal to organizacja którą założyło sześć państw z dawnego bloku wschodniego. Jej siedziba znajduje się w Szczecinie. źródło: https://iom.gov.pl/73rd-council-of-interoceanmetal-joint-organization/
Akademia Morska w Szczecinie będzie - wspólnie ze spółką Interoceanmetal - badać dno Pacyfiku. Chodzi o sprawdzenie w jaki sposób można wydobywać tzw. konkrecje metali, które ze względu na swój skład są bardzo cenne.
Umowa o współpracy Interoceanmetal i Akademii Morskiej w Szczecinie została podpisana na początku grudnia.

- Będziemy wykonywać wspólne badania dna morskiego, a także opracowywać technologie, które pozwolą w przyszłości efektywnie korzystać ze złóż, które właśnie znajdują się na dnie Pacyfiku, na polskiej działce. Tam znajdują się w dużej mierze konkrecje manganowe, czyli dość specyficzne złoża metalu składające się z wielu różnych pierwiastków - poinformowała Weronika Bulicz z Akademii Morskiej.

Interoceanmetal dysponuje działką o wielkości 75 tys. kilometrów kwadratowych na Pacyfiku pomiędzy Hawajami a Meksykiem. Konkrecje metali zalegają tam na głębokości 4 kilometrów.

- Tam przeważa mangan, więc po pierwsze należy wypracować takie rozwiązania, które pozwolą bezpiecznie wydobywać złoża i później je wykorzystywać, a po drugie należy też zadbać o środowisko naturalne i temu też będą służyć nasze badania, żeby chronić środowisko naturalne w tym rejonie - dodała Weronika Bulicz.

Interoceanmetal to organizacja, którą założyło sześć państw z dawnego bloku wschodniego. Jej siedziba znajduje się w Szczecinie.
Tam znajdują się w dużej mierze konkrecje manganowe, czyli dość specyficzne złoża metalu składające się z wielu różnych pierwiastków - poinformowała Weronika Bulicz z Akademii Morskiej.
- Tam przeważa mangan, więc należy wypracować takie rozwiązania, które pozwolą bezpiecznie wydobywać złoża i później je wykorzystywać.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty