Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Sześciu na stu Ukraińców chce kupić mieszkanie w Polsce - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Personnel Service. Nasi wschodni sąsiedzi są jednak w czołówce narodowości najchętniej kupujących lokale w naszym kraju.
Pierwsi są Niemcy, którzy nabyli prawie 4 tys. mieszkań. Ukraińcy kupili ich zaledwie 1 tysiąc mniej. To dane z 2018 roku.

Eksperci Personnel Service wskazują, że obywatele Ukrainy rzadko planują kupno mieszkania - to zaledwie 6 procent z nich. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim przez krótki okres ich legalnej pracy oraz trudności w otrzymaniu kredytu.

"Co dziesiąty obywatel Ukrainy planuje, że osiedli się u nas na stałe lub na dłuższy okres" - czytamy w raporcie Personnel Service.

Co ciekawe, jeżeli weźmiemy pod uwagę powierzchnię mieszkań to Ukraińcy znaleźliby się na czele zestawienia i to ze znaczną przewagą nad Niemcami i Brytyjczykami. W 2018 roku łączna powierzchnia ich mieszkań w Polsce przekroczyła 100 tys. metrów kwadratowych.

Osiedlenie się w Polsce w dalszej perspektywie może skłonić Ukraińców do zakładania własnych firm. W tym momencie myśli o tym 6 proc. naszych wschodnich sąsiadów. To wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniej edycji badania.
Relacja Bartłomieja Czetowicza

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty