Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Seszele są jednym z państw dopisanych do "czarnej listy" UE. źródło: https://pixabay.com/pl/66222/Efraimstochter/(CC0 domena publiczna)
Seszele są jednym z państw dopisanych do "czarnej listy" UE. źródło: https://pixabay.com/pl/66222/Efraimstochter/(CC0 domena publiczna)
Są to Kajmany, Palau, Panama i Seszele. Teraz te państwa muszą się liczyć ze stratami finansowymi. Ministrowie finansów 27 krajów Wspólnoty zdecydowali o dodaniu tych państw do wykazu zatytułowanego "jurysdykcje podatkowe niechętne do współpracy".
Unijni ministrowie ocenili, że cztery kraje nie wdrożyły niezbędnych reform podatkowych, do których się zobowiązały, dlatego trafiły na "czarną listę". W sumie jest na niej obecnie 12 państw. Wcześniej umieszczone zostały na niej Samoa Amerykańskie, Fidżi, Guam, Oman, Samoa, Trynidad i Tobago, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Vanuatu.

Konsekwencją unijnego napiętnowania jest wykluczenie z listy beneficjentów europejskich funduszy oraz ścisłe kontrolowanie przepływów finansowych.

Unia Europejska stworzyła czarną listę rajów podatkowych w grudniu 2017 roku, po długich debatach na temat konieczności walki z systemami unikania opodatkowania. Spis ma zwiększyć przejrzystość i wpłynąć na zmianę zachowania krajów, które przyzwalają na oszustwa podatkowe i ukrywanie dochodów przed fiskusem.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty