Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralny_Port_Komunikacyjny
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralny_Port_Komunikacyjny
Prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na pytania internautów, mówił, że pieniądze zainwestowane w Centralny Port Komunikacyjny w przyszłości wielokrotnie się zwrócą i przyspieszą wzrost gospodarczy Polski.
Jeden z internautów zapytał, czy środków przeznaczonych na budowę CPK nie przeznaczyć lepiej na ochronę środowiska i zamknięcie śląskich kopalń. Prezydent odpowiedział, że walka ze zmianami klimatycznymi jest dla niego bardzo ważna, ale transformacja energetyki musi się odbywać przy jak najniższych kosztach społecznych.

- Czyli, żeby ludzie nie stracili pracy i żeby ludzie nie stracili źródeł utrzymania. Zapewniam pana, że tak długofalowy program inwestycji, który jest z tym związany, będzie możliwy do zrealizowania, kiedy Polska będzie się szybciej rozwijać gospodarczo. A CPK właśnie ma służyć temu przyspieszeniu. Nie jest mądrym, żeby te pieniądze przejeść teraz, zamiast je zainwestować - powiedział prezydent Duda.

Prezydent dodał, że budowa CPK pociągnie za sobą inne inwestycje prywatne dookoła tego miejsca, a według niektórych ekspertów mogą one wynieść nawet 3 procent polskiego PKB.

Zasadnicze prace przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego mają się rozpocząć w 2023 roku, a pierwszy rejsowy samolot ma wystartować z lotniska w Baranowie cztery lata później. Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest przewidziana na 14 lat. W tym czasie powstanie też infrastruktura łącząca nowe lotnisko z resztą kraju - w sumie 1800 kilometrów linii kolejowych i 1000 kilometrów dróg. Wartość inwestycji lotniskowych, kolejowych i drogowych związanych z budową CPK przekroczy 100 miliardów złotych.
Prezydent odpowiedział, że walka ze zmianami klimatycznymi jest dla niego bardzo ważna, ale transformacja energetyki musi się odbywać przy jak najniższych kosztach społecznych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty