Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
argum.eu

Patriotyczny mural z Witoldem Pileckim w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Patriotyczny mural z Witoldem Pileckim w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Miesiąc przygotowań oraz dwa dni malowania przyniosły niesamowity rezultat. W Śródmieściu powstał patriotyczny mural z Witoldem Pileckim w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.
- Impulsem do przygotowania dzieła jest sytuacja w naszym kraju - mówią fani "Dumy Pomorza" ze Stowarzyszeń Kibiców Pogoni Szczecin "Portowcy" i Patriotycznej Pogoni. - Niestety nie szanuje się w Polsce bohaterów Armii Krajowej i próbuje się wymazać pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy powinni być naszym zdaniem wzorem do naśladowania dla młodych ludzi.

Mural o wymiarach dwadzieścia metrów długości na dwa i pół metra wysokości namalowało czterech artystów w 24 godziny.

- Przygotowywaliśmy się ponad miesiąc - mówią kibice. Opracowaliśmy szablon, zgromadziliśmy potrzebne do malowania farby i wałki - dodają. Jesteśmy dumni, że w naszym mieście możemy przypominać o Rotmistrzu Pileckim.

Niestety nie wszystkim spodobała się patriotyczna malatura.

- Na drugi dzień po skończeniu prac otrzymałem wiadomość od mojego pracownika, że ktoś w nocy oblał farbą wizerunek Witolda Pileckiego i napis "Cześć ich pamięci" - mówi pan Jerzy, właściciel pobliskiego parkingu. - Szybko znaleźliśmy szczotki i przez pięć godzin czyściliśmy mural. Na szczęście farba była zmywalna i udało nam się go uratować - dodaje.

Pan Jerzy po otrzymaniu od kibiców propozycji namalowania muralu na ścianie jego garażu zgodził się od razu. Warto dodać, że w centrum parkingu do którego przynależy garaż stoi maszt z polską banderą. - Jestem emerytowanym marynarzem z 40-letnim stażem i dopóki żyję biało-czerwona flaga z Orłem Białym będzie zawsze podniesiona - mówi pan Jerzy.

Jest to już trzecia praca szczecińskich kibiców. Mają w planach kolejne.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty