Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Umysł nastawiony na intelektualne prowokowanie a jednocześnie ciepły i dowcipny człowiek - tak Erazma Kuźmę wspominali naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Umysł nastawiony na intelektualne prowokowanie a jednocześnie ciepły i dowcipny człowiek - tak Erazma Kuźmę wspominali naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Umysł nastawiony na intelektualne prowokowanie a jednocześnie ciepły i dowcipny człowiek - tak Erazma Kuźmę wspominali naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego. Profesor zmarł w piątek w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku.
- Kuźma cenił intelekt i chyba dlatego często odwoływał się do Gombrowicza - mówił w programie "Trochę kultury" prof. Jerzy Madejski. - Nie tylko często analizował Gombrowicza, ale przejmował od niego pewną strategię bycia tzn. "moje zdanie jest nie tylko zaproszeniem do rozmowy, ale prowokacją".

- Profesor Kuźma uwielbiał toczyć spory intelektualne - mówi prof. Piotr Michałowski. - W sferze nauki to postać wyjątkowa. Spieraliśmy się ostro, na noże. Debaty były zasadnicze, radykalne, ale mieściły się w jakiejś konwencji. Rozchodziliśmy się po nich jak przyjaciele.

- Dystans do samego siebie i innych to ważny element codziennego bycia pana profesora, jako człowieka i naukowca - twierdzi prof. Agata Zawiszewska. - Potrafił być niezwykle błyskotliwy, a zaraz potem to był dół materialno-cielesny.

Erazm Kuźma był profesorem zwyczajnym, od 1968 roku pracował w Uniwersytecie Szczecińskim, w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa. Zmarł w piątek w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku. Miał 88 lat.

Więcej o profesorze w "Machinie czasu" po 19.
Kuźma cenił intelekt i chyba dlatego często odwoływał się do Gombrowicza - mówił w programie "Trochę kultury" prof. Jerzy Madejski.
Profesor Kuźma uwielbiał toczyć spory intelektualne - mówi prof. Piotr Michałowski.
Dystans do samego siebie to również określało profesora - twierdzi prof. Agata Zawiszewska.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty