Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
argum.eu
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin

Konferencja prasowa poświęcona projektowi "Głusi w przestrzeni publicznej". Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Konferencja prasowa poświęcona projektowi "Głusi w przestrzeni publicznej". Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Strona z filmikami o tym, jak radzić sobie w urzędzie np. przy wyrabianiu dowodu czy ulotki dla motorniczych i kierowców ze ściągą podstawowych zwrotów migowych - to wszystko ma ułatwić głuchym ze Szczecina załatwianie spraw w magistracie czy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.
Nowinki są efektem lokalnego programu "Głusi w przestrzeni publicznej", którego druga edycja dobiegła końca. Projekt rozpoczął się w maju 2015 roku. W Szczecinie jest ok. 1,5 tys. głuchych.

Internetowy przewodnik po urzędach to m.in. wirtualny spacer po Biurze Obsługi Interesantów oraz kilkadziesiąt filmików, które ułatwiają zrozumienie trudnych urzędniczych procedur - np. jak wyrobić dowód osobisty.

- Strona jest bardzo interaktywna, tłumaczona na język migowy - mówi Elwira Rewcio, kierownik oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie. - Są uproszczone wszystkie teksty, tak by osoby niedosłyszące i mające problemy ze zrozumieniem niektórych pojęć języka polskiego też mogły z tego skorzystać.

W ramach programu podstawowy kurs języka migowego przeszło prawe 400 pracowników MOPR, ZDiTM, ZBiLK czy Technoparku Pomerania.

- Próbowałem się nauczyć, ale jest to ciężkie. I tak mamy w pracy sporo do zapamiętania, a jeszcze dodatkowe zwroty... nie umiem tego pokazać - przyznał jeden z motorniczych. - Mamy jednak krótką instrukcję, jak zapytać czy wezwać pogotowie lub policję.

Wszystkie multimedialne materiały można znaleźć na stronie PZG w Szczecinie. Filmy-ściągi - to pierwszy taki projekt w kraju. Program powstał we współpracy związku oraz Urzędu Miasta i Technoparku Pomerania. Kosztował ponad 200 tys zł.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty