Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Według założeń, dzięki fuzji szpital w Zdunowie ma wyjść z długów. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Według założeń, dzięki fuzji szpital w Zdunowie ma wyjść z długów. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Arkońska i Zdunowo od soboty formalnie będą jednym szpitalem. W sobotę dojdzie do zmian zapisów w KRS-ie.
Konsolidacji chciał marszałek województwa, a poparła go większość radnych w sejmiku. Według założeń, dzięki fuzji szpital w Zdunowie ma wyjść z długów. W czerwcu jego zobowiązania wymagalne, czyli takie których termin płatności upłynął, wynosiły 28 mln zł.

- Dziś są niższe o połowę - mówi pełniąca obowiązki dyrektora szpitala Magdalena Sojka-Szostak. - Udało się dojść do poziomu 14,5 mln zł wymaganych zobowiązań, ale bez tych wszystkich działań, które są przewidziane podczas konsolidacji i które mają doprowadzić do racjonalizacji kosztów, nie ma możliwości, żeby te zobowiązania same zniknęły.

Chodzi np. o wspólne zakupy leków czy oszczędności na administracji. Fuzji sprzeciwiała się część załogi Zdunowa. Pracownicy obawiali się np. marginalizacji szpitala. Dyrektor Arkońskiej Małgorzata Usielska uspokaja i przypomina o planowanych inwestycjach w Zdunowie. Do końca roku ma być gotowe nowe centrum diagnostyki z kilkoma pracowniami RTG czy USG.

- Mam nadzieję, że dzięki tym inwestycjom cała załoga będzie czuła się spokojnie, że jednak w Zdunowie się inwestuje i nikt nie zamierza likwidować Zdunowa - mówi Usielska.

Do końca lutego pracownicy obu szpitali mogli zgłosić się do programu dobrowolnych odejść. Podania złożyło niecałe 60 osób. Teraz dyrekcja je analizuje.

Jak wykazał audyt zlecony przez marszałka województwa, szpital w Zdunowie popadł w długi, bo zrealizował zbyt kosztowną inwestycję. Po oddaniu nowego skrzydła wzrosły koszty, na których pokrycie nie wystarczały pieniądze z NFZ-u.
Relacja Natalii Skawińskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty