Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Kobiety nie przychodzą na bezpłatne badania mammograficzne, rzadko też korzystają z bezpłatnej cytologii, która jest raz na trzy lata. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Kobiety nie przychodzą na bezpłatne badania mammograficzne, rzadko też korzystają z bezpłatnej cytologii, która jest raz na trzy lata. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecin wypada najgorzej w województwie w programie wczesnego wykrywania raka piersi - informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ, które zorganizowało spotkanie informacyjne - niestety przyszło tylko kilkanaście osób.
Kobiety nie przychodzą na bezpłatne badania mammograficzne, rzadko też korzystają z bezpłatnej cytologii, która jest raz na trzy lata.

- Tu najmniej kobiet korzysta z tego programu i nie jest prawdą, że one robią prywatnie te badania. One nie przychodzą z różnych powodów. Być może to lęk przed odkryciem czegoś jest jednym z nich, ale w moim przekonaniu to brak czasu i chęci poświęcenia sobie czasu, żeby zdobyć spokój - uważa Koszur.

Niewielu chętnych przyszło na darmowe konsultacje, zorganizowane przez NFZ. Jak powiedziały nam szczecińskie Amazonki, rak to nie wyrok, ale z przerażeniem obserwują, że niewiele osób w ogóle chce się badać.

- Kobiety się boją - mówi Ryszarda Olszewska-Łapko ze Stowarzyszenia Amazonek "Agata". - Jedna z pań powiedziała nam, że ona nigdy się nie bada i nie będzie się badać, bo się boi.

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest 4 lutego.
Kobiety nie przychodzą na bezpłatne badania mammograficzne, rzadko też korzystają z bezpłatnej raz na trzy lata cytologii.
Kobiety się boją - mówi Ryszarda Olszewska-Łapko ze Stowarzyszenia Amazonek "Agata".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty