Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
argum.eu

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
To kolejny w krok w kierunku przywrócenia ruchu na Odrze. Ponad 20 stopni wodnych trzeba zbudować, żeby udrożnić ją dla transportu wodnego. Tak wynika z analizy zleconej przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Dokładną liczbę i lokalizację stopni poznamy w czwartek w Szczecinie podczas konsultacji z samorządami - wyjaśnia szef resortu Marek Gróbarczyk. Będzie to - jak twierdzi - ostateczny i niepodważalny kształt udrożnienia Odry. Analiza wskaże liczbę stopni wodnych oraz fragmenty żeglowne przez większą część roku.

Minister Gróbarczyk podkreśla, że stopni wodnych będzie więcej niż początkowo planowano. W poprzedniej analizie przygotowanej przez resort środowiska przewidywano kilkanaście stopni wodnych. Zdaniem Marka Gróbarczyka, zakładała ona zbyt duże spiętrzenie wody, które mogło mieć negatywny wpływ na dopływy Odry.

W maju, jak zapewnia ministerstwo, otwarty będzie stopień wodny w Malczycach na Dolnym Śląsku. Jeszcze w tym roku resort planuje rozpoczęcie prac projektowych na kolejnych stopniach wodnych w okolicy, czyli w Lubiążu i Ścinawie. Od marca ministerstwo czeka także na analizę transportu śródlądowego w Polsce. Później potrzebne będą raporty oddziaływania poszczególnych inwestycji na środowisko. Bez nich nie uda się pozyskać pieniędzy z Unii Europejskiej.
Relacja Karola Tokarczyka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty