Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Dobra wiadomość dla pacjentów oczekujących na przeszczep szpiku. Od 4 września nie muszą oni już oczekiwać rok na przyjęcie do szpitala i jeździć setki kilometrów do Poznania, Warszawy czy Krakowa.
We wtorek w Szczecinie otwarty został Oddział Transplantacji Szpiku oraz Bank Komórek Krwiotwórczych. Mieści się w Szpitalu Klinicznym PUM przy ulicy Unii Lubelskiej.

- Na pełne wyposażenie Oddziału Transplantacji Szpiku przeznaczono z budżetu państwa dwa miliony złotych - mówi rektor Pomorskiego Uniwersytetu medycznego profesor Bogusław Machaliński. - Te dwa miliony to były krytyczne środki dla nas. Bez tego nie moglibyśmy ruszyć. Tak jak krew w arteriach odżywia właściwie organizm, tak wyposażenie sprzętowe było dla nas bardzo ważne.

Niezbędne pacjentom dwa miliony złotych przekazał dwa lata temu ówczesny wojewoda Krzysztof Kozłowski. Jak sam przyznaje, ośrodek w Szczecinie jest obecnie jedynym tego typu działającym zarówno na terenie województwa zachodniopomorskiego, jak i lubuskiego.

- To 20. ośrodek hematologiczny, ale jestem głęboko przekonany, że dzięki pracy wspaniałych naukowców Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, będzie to pierwszy z tych dwudziestu, które funkcjonują w tej chwili w Polsce - powiedział Kozłowski.

Transplantacja szpiku kostnego jest często jedyną szansą na wyleczenie kilkudziesięciu chorób, w tym białaczki. Do dziś na całym świecie wykonano ponad milion tego typu transplantacji. W Szczecinie rocznie wykonywać się ich będzie około stu.
- Na pełne wyposażenie Oddziału Transplantacji Szpiku przeznaczono z budżetu państwa dwa miliony złotych - mówi rektor Pomorskiego Uniwersytetu medycznego profesor Bogusław Machaliński.
Niezbędne pacjentom dwa miliony złotych przekazał dwa lata temu ówczesny wojewoda Krzysztof Kozłowski. Jak sam przyznaje, ośrodek w Szczecinie jest obecnie jedynym tego typu działającym zarówno na terenie województwa zachodniopomorskiego, jak i lubuskiego
We wtorek w Szczecinie otwarty został Oddział Transplantacji Szpiku oraz Bank Komórek Krwiotwórczych. Mieści się w Szpitalu Klinicznym PUM przy ulicy Unii Lubelskiej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
We wtorek w Szczecinie otwarty został Oddział Transplantacji Szpiku oraz Bank Komórek Krwiotwórczych. Mieści się w Szpitalu Klinicznym PUM przy ulicy Unii Lubelskiej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty