Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Zanim położą się na stół operacyjny mogą obejrzeć sprzęt wykorzystywany podczas operacji czy porozmawiać z pacjentami, którzy taki zabieg mają już za sobą. Z takiej możliwości mogą skorzystać pacjenci Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala na szczecińskich Pomorzanach.
To w ramach stworzonego przez lekarzy z tej placówki programu "CystoCare".

Cel jest prosty - chodzi o to, by oswoić lęk przed operacją. Lekarze nie mają wątpliwości, że rozmawianie o operacji i odpowiednie przygotowanie powoduje, że pacjenci mniej się boją. Na razie w programie biorą udział pacjenci, którzy czekają na wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu.

Spotkania z takimi pacjentami odbywają się dwa razy w miesiącu. Podczas nich mogą obejrzeć prezentację, która objaśnia jak będzie przebiegała operacja. Dowiadują się też jak będzie wyglądać rehabilitacja. Do ich dyspozycji są między innymi psycholog i onkolog. Dzięki spotkaniom, pacjenci i ich rodziny tworzą grupę wsparcia.

Operacja wycinania pęcherza moczowego wykonywana jest metodą laparoskopową. Pierwszy taki zabieg w szpitalu na Pomorzanach odbył się dwa lata temu. Nowotwór pęcherza jest jednym z 10 najczęstszych nowotworów u mężczyzn.
Relacja Joanny Gralki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty