Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Fot. [Materiały prasowe CHAPS]
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Fot. [Materiały prasowe CHAPS]
Koncertuje od 1952 roku. Pod batutą Jana Szyrockiego – założyciela Chóru Politechniki Szczecińskiej zespół zdobył niepoliczalną liczbę nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach.
Od 2006 roku Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prowadzi Szymon Wyrzykowski. Zespół koncertował z ogromnym powodzeniem na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Agrinio.

Przez trzy dni na jednej scenie wystąpiło około 400 śpiewaków z różnych zakątków globu – powiedział dyrygent chóru Szymon Wyrzykowski.

- W oba dni festiwalu występowaliśmy jako ostatni zespół. Publiczność specjalnie schodziła się na nasze koncerty. Mieliśmy jeden program specjalnie wydłużony w stosunku do innych chórów, co było wyrazem szacunku i takiego zrozumienia, że mamy coś do zaprezentowania innym zespołom – uzupełnił chórmistrz.

Nagrodę w postaci owacyjnych braw publiczności otrzymaliśmy w moim przekonaniu, nie tylko za interpretację utworów, ale także za bardzo ciekawy program – dodał dyrygent.

- Zależało mi na tym, żeby – jak zawsze – promować polską kulturę muzyczną, tym bardziej, że my na prawdę mamy czym się pochwalić. W muzyce wokalnej tych utworów jest sporo, w związku z czym pokazałem spektrum muzyki polskiej od IX wieku do XXI w przeciągu 40 minut dla publiczności, która przyjęła to bardzo ciepło – podsumował Szymon Wyrzykowski, który prowadzi w tej chwili nabór do chóru. Chętni mile widziani w poniedziałki i środy od godziny 19 do 21:15 w siedzibie zespołu przy ulicy Wyspiańskiego 1 w Szczecinie.

Więcej o udziale CHAPS w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Agrinio w Grecji w niedzielnym magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty