Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Węgierskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło pierwszy pakiet poprawek kodeksu postępowania karnego, które mają zbliżyć do porozumienia z Komisją Europejską.
Jeśli do połowy listopada Węgry nie przyjmą wszystkich uzgodnionych z Komisją ustaw i poprawek do ustaw - dojdzie do głosowania nad zablokowaniem 7,5 mld euro dotacji dla tego kraju.

Pakiet przeforsowany dziś przez koalicję rządzącą Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratyczną Partię Ludową wprowadza nieznaną w węgierskim prawie procedurę prawną. Nazwano ją: „Postępowaniem w przypadku przestępstwa priorytetowego związanego z wykonywaniem władzy publicznej lub zarządzaniem mieniem publicznym”. Dzięki temu przepisowi, każdy obywatel będzie mógł zgłosić i przed sądem oskarżać na przykład urzędnika państwowego o korupcję czy nieprawidłowości przy rozporządzaniu majątkiem państwa. Za poprawkami głosowało 136 posłów, w tym członkowie dwóch partii opozycyjnych. Pozostali albo wstrzymali się, albo, tak jak największa partia opozycyjna - Koalicja Demokratyczna głosowali przeciwko.

Kilka tygodni temu Komisja Europejska jednogłośnie opowiedziała się za obcięciem środków dla Węgier o mniej więcej 7,5 miliarda euro w ramach procedury warunkowości. Dano jednak Węgrom czas do połowy listopada na wprowadzenie uzgodnionych zmian w prawie, szczególnie jeśli chodzi o przepisy antykorupcyjne. Jeśli ruchy rządu w Budapeszcie będą satysfakcjonowały Komisję, to ta - albo będzie rekomendowała przywrócenie środków, albo przedłużenie o trzy miesiące czasu na wprowadzenie przepisów.

Do obcięcia środków w ramach mechanizmu warunkowości w Radzie Europejskiej nie jest potrzebna jednomyślność.
Relacja Piotra Piętki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty