Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że w czasie rządów PO-PSL zlikwidowanych zostało 629 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego. Podkreślał, że szczególnie silny cios rządzący wówczas Polską zadali bezpieczeństwu naszej ojczyzny na wschodzie kraju.
Premier Mateusz Morawiecki i minister obrony odwiedzili 18. Dywizję Zmechanizowaną imienia generała Tadeusza Buka w Siedlcach.

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że zlikwidowano jednostki, które były odpowiedzialne za bezpieczeństwo na kierunku Bramy Brzeskiej, a więc kierunku, który - jak dodał minister - historycznie zawsze był bardzo groźny dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Podkreślił, że zlikwidowano między innymi 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną imienia Tadeusza Kościuszki z siedzibą w Legionowie, batalion rozpoznawczy w Siedlcach, Pułk Artylerii w Ciechanowie i 3.Brygadę Zmechanizowana w Lublinie.

Szef MON powiedział, że w Platforma Obywatelska likwidowała także jednostki w części północno-wschodniej kraju.

- Zlikwidowano 16. Brygadę Zmechanizowaną z siedzibą w Morągu, Pułk Artylerii z siedzibą w Braniewie, zlikwidowano 15 dywizjonów rakietowych obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Zlikwidowano osiem eskadr lotnictwa taktycznego - wyliczał szef resortu obrony.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślał, że przełom nastąpił w 2015 roku, kiedy prezydentem został Andrzej Duda i Prawo i Sprawiedliwość objęło władzę. W 2018 roku został zamówiony system obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, rok później rakiety Himars, a w 2020 roku samoloty F-35.

- W przyszłym roku pierwsze egzemplarze tych samolotów już będą pilotowane przez polskich pilotów - dodał minister.

Wicepremier poinformował, że do 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach trafią czołgi Abrams.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty