Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Policja ostrzega przed złodziejami działającymi na portalach handlowych w Internecie. Przestępcy potrafią oszukiwać sprzedających wysyłając im w prywatnej wiadomości link, dzięki któremu wyłudzają dane dostępu do banku.
Rzecznik zielonogórskiej policji, podinspektor Małgorzata Stanisławska powiedziała, że ofiarą takiego oszusta padła młoda mieszkanka Sulechowa, która sprzedawała w internecie płaszcz.

Szybko otrzymała wiadomość od rzekomego kupującego, kliknęła w podany link i zalogowała się na stronę, wyłudzającą dane o jej koncie bankowym. Przestępcy zdążyli wypłacić z jej konta 2400 złotych. Tylko przypadek sprawił, że nie straciła więcej, bo niechcący zablokowała swoją aplikację bankową.

Dzwoniąc na infolinię banku dowiedziała się, że właśnie złożyła wniosek o kredyt w wysokości 12 tysięcy złotych. Kredyt udało się anulować, ale wypłaconej gotówki poszkodowana nie odzyskała.

Policja ostrzega przed różnymi formami oszustw internetowych. Podinspektor Małgorzata Stanisławska wskazała między innymi na wysyłanie przez przestępców wiadomości z linkami do fałszywych stron bankowych wyłudzających dane. Innym razem oszuści przekonują poszkodowanych do instalowania aplikacji, które umożliwiają im dostęp do konta bankowego. Potrafią też, jak w przypadku poszkodowanej kobiety z Sulechowa, udawać klientów i ten sposób wyłudzać dane umożliwiające kradzież przez Internet.

Policjanci radzą, aby sprzedając rzeczy w Internecie nie zgadzać się na płatność za pośrednictwem nieznanych linków i stron internetowych. Eksperci podkreślają, aby nigdy nie podawać danych do logowania do konta lub do karty na nieznanych stronach internetowych. Nie wolno też klikać w linki zawarte w wiadomościach e-mail lub sms.

W rzeczywistości ich nadawcą mogą być przestępcy podszywający się pod bank, instytucję, a nawet urząd.
- Dzwoniąc na infolinię banku dowiedziała się, że właśnie złożyła wniosek o kredyt w wysokości 12 tysięcy złotych. Kredyt udało się anulować, ale wypłaconej gotówki poszkodowana nie odzyskała.
Podinspektor Małgorzata Stanisławska wskazała między innymi na wysyłanie przez przestępców wiadomości z linkami do fałszywych stron bankowych wyłudzających dane. Innym razem oszuści przekonują poszkodowanych do instalowania aplikacji, które umożliwiają im dostęp do konta bankowego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty