Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Anna Moskwa. źródło: https://twitter.com/moskwa_anna
Anna Moskwa. źródło: https://twitter.com/moskwa_anna
Do 13 lipca resort klimatu ma wydać decyzję zasadniczą w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Poinformowała o tym Polskie Radio minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Dzięki decyzji inwestor - czyli spółka Polskie Elektrownie Jądrowe - będzie mógł ubiegać się o szereg kolejnych decyzji administracyjnych, takich jak ustalenie lokalizacji inwestycji i pozwolenie na budowę.

Minister Anna Moskwa wyjaśniła, że decyzja zasadnicza jest akceptacją państwa dla projektu budowy elektrowni. - Akceptacja ministerstwa z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego, z perspektywy naszej polityki energetycznej, akceptacja, że taka inwestycja jest potrzebna w tym czasie, w tym terminie, w takich parametrach, z taką mocą. Ale jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, co potwierdza Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedziała szefowa resortu klimatu. Dodała, że dla spółki taka decyzja będzie oznaczała, że może realizować inwestycję, bez względu na to, jaki "będzie rząd, jakie będą uwarunkowania" - Jest to zobowiązanie państwa do tego, żeby wspierać realizację tego projektu i jest to deklaracja, że jest to ważna inwestycja dla polityki energetycznej i bezpieczeństwa - podkreśliła Anna Moskwa.

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu ma się rozpocząć w 2026 roku, a pierwszy reaktor ma powstać w 2033 roku.
Minister Anna Moskwa wyjaśniła, że decyzja zasadnicza jest akceptacją państwa dla projektu budowy elektrowni.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty