Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Strefa Gazy. Fot. www.google.pl/maps
Strefa Gazy. Fot. www.google.pl/maps
Zawieszenie broni w Gazie zostało przedłużone o dwa dni - poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Kataru.
To właśnie Katar jest głównym negocjatorem pomiędzy Izraelem a Hamasem. To oznacza, że rozejm będzie obowiązywał do środy włącznie, a na wolność wyjdą kolejni izraelscy zakładnicy Hamasu oraz palestyńscy więźniowie trzymani za kratkami przez Izrael.

Porozumienie o zawieszeniu broni w Gazie obowiązywało do dzisiaj, ale od wczoraj toczyły się intensywne negocjacje w sprawie jego przedłużenia. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Kataru poinformował, że rozejm będzie obowiązywał także we wtorek i we środę. Nieco później informację potwierdził także Hamas. To oznacza, że we wtorek i w środę na wolność wyjdzie po 10 izraelskich zakładników każdego dnia oraz po 30 palestyńskich więźniów. Ich nazwiska nie są jeszcze znane, ale wcześniejsze przecieki z negocjacji sugerowały, że prócz kobiet i dzieci Hamas miałby wypuścić także mężczyzn w podeszłym wieku.

Wciąż nie wiadomo, kiedy wolność odzyskają zakładnicy, którzy dzisiaj mieli zostać wypuszczeni. Uwolnienie 11 izraelskich zakładników i 33 palestyńskich więźniów opóźnia się z powodu bliżej nieokreślonego sporu o listę nazwisk.

Do niedzielnego wieczora wolność odzyskały w sumie 63 osoby porwane przez Hamas do Gazy, przy czym 5 uwolniono jeszcze przed zawieszeniem broni. Na wolność wyszło także 117 palestyńskich więźniów: kobiet i nastolatków, podejrzanych o terroryzm.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty