Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kandydatki na radne pilnie poszukiwane. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wiele komitetów ma problem, by namówić na start wystarczającą liczbę kobiet. Oficjalnie mówią o tym PSL, Kongres Nowej Prawicy i komitet Szczecin Łączy Pokolenia.
Listopadowe wybory są pierwszymi do samorządu, w których obowiązuje parytet. By zarejestrować listę, musi być na niej co najmniej 35 proc. pań.

Według szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego w Zachodniopomorskiem, Jarosława Rzepy, dotąd polityka była domeną mężczyzn.

- Akurat Szczecin jest w dobrej sytuacji i tutaj nie ma problemu z kandydatkami. Natomiast w regionie musimy naprawdę mocno napracować się, by warunek parytetu spełnić - przyznaje Rzepa.

- Myślę, że we wszystkich partiach to jest problem, a jeśli mówią inaczej, to nie są chyba do końca szczerzy - uważa Rzepa.

Ze Szczecina do sejmiku wystartują prawdopodobnie: szefowa PSL w mieście Małgorzata Łozińska-Reszkowska i Anna Nowak - kandydatka Ludowców na prezydenta Szczecina w poprzednich wyborach.

Problem ma też komitet Szczecin Łączy Pokolenia, który wystawi listy do rady miasta - powiedział nam Grzegorz Durski z tego komitetu. - Niektóre panie trzeba namawiać na start.

To samo mówią przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy, który również planuje wystawić listy do rady miasta.

- W SLD problemu nie ma - twierdzi przewodniczący Sojuszu w Szczecinie Dawid Krystek, który odpowiada za kształt list do rady miasta. - Na razie tej listy nie upubliczniam. Mogę jedynie powiedzieć, że w każdym okręgu wyborczym, w każdej pierwszej trójce, będzie kobieta.

Kilka nazwisk zdradza radny PiS Artur Szałabawka. - Startować będą m.in. pani Stefania Biernat, obecna radna, a także Agnieszka Kurzawa z młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości - wymienia.

Kłopotów nie spodziewa się też poseł PO Arkadiusz Litwiński. - Biorąc pod uwagę radę miasta i klub parlamentarny, jesteśmy najbardziej "ukobieconym" środowiskiem politycznym - mówi Litwiński.

- Kobiety nie mają w polityce łatwo - uważa radna ze Szczecina Małgorzata Jacyna-Witt. - Kobiety muszą w polityce posiadać swoich protektorów-mężczyzn, którzy stoją za nimi. Na początku także miałam wokół siebie mężczyzn, którzy mnie promowali w Unii Wolności. Ale to było 12 lat temu. Powinnyśmy najpierw same wypracować sobie pozycję w jakiejkolwiek działalności, a wtedy staniemy się bardzo chętnie widziane na listach wyborczych.

Szef Twojego Ruchu w Szczecinie Marcin Sampławski powiedział nam, że także nie ma kłopotów ze skompletowaniem listy kobiet. Do rady miasta i sejmiku wystartują m.in. prawniczka Marta Marska-Błahy i była dziennikarka Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Dotąd listy wyborcze w całości przedstawiły tylko komitety firmowane przez prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. Do rady miasta startuje 26 pań. W jednym okręgu na pierwszym miejscu jest kobieta. Także do sejmiku z "jedynką" startuje kobieta. To była dyrektor szpitala przy Unii Lubelskiej Maria Ilnicka-Mądry.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Więcej na ten temat w magazynie "Radio Szczecin na wieczór" tuż po godzinie 20.
Relacja Natalii Skawińskiej.
Relacja Natalii Skawińskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty