35 lat temu w sobotę 30 sierpnia 1980 roku zakończył się strajk w Stoczni im. Adolfa Warskiego i innych zakładach pracy Szczecina. Podpisano Porozumienia Sierpniowe.
- Protokół ustaleń w sprawie wniosków i postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z Komisją Rządową w Szczecinie. W wyniku przeprowadzonych dyskusji i rozpatrzenia zgłoszonych wniosków i postulatów przyjęto następujące ustalenia. Uzgodniono, że w oparciu o opinie ekspertów będą mogły powstać samorządne związki zawodowe, które będą miały socjalistyczny charakter zgodnie z konstytucją PRL - czytał Marian Juszczuk.
W imieniu strony rządowej porozumienie z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym podpisał Kazimierz Barcikowski w imieniu MKS Marian Jurczyk, który tak mówił tuż po podpisaniu porozumień.
- Koleżanki i koledzy, moje osobiste podziękowania. Nadeszła upragniona i tak bardzo oczekiwana przez nas chwila. Że możemy iść do domu, do naszych najbliższych. Po kilkunastu godzinach wypoczynku przystąpimy do pracy. W nowym duchu. Duchu, że nasza praca, nasz wysiłek, będzie przez rząd PRL właściwie doceniany - przemawiał Jurczyk.
Jednym z postulatów było właśnie powstanie wolnych i niezależnych związków zawodowych, to dzięki temu zapisowi powstać mogła Solidarność. Wśród innych robotniczych oczekiwań było zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
Przestrzeganie zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonowanie niezależnych wydawnictw. Uwolnienie więźniów politycznych. Były też postulaty ekonomiczne m.in. podwyżki, wprowadzenia kartek na mięso i wszystkich wolnych sobót.
Obchody rocznicy podpisania porozumień rozpoczną się o 10.30 przed bramą stoczni szczecińskiej. Weźmie w nich udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.