Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Marsz ku pamięci poległych w rzezi na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich w 1943 r. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Marsz ku pamięci poległych w rzezi na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich w 1943 r. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W poniedziałek mija 73. rocznica Rzezi Wołyńskiej. W Polsce Ludowej nie mówiono o tamtych zajściach.
- A my chcemy o nich pamiętać - mówił po sobotniej mszy w katedrze 92-letni kresowiak Kazimierz Lachiewicz. - Właśnie dlatego żeby się to nigdy nie powtórzyło. Historia niech to zapisze, a my modlitwą możemy wspomagać zabitych.

Ks. Rusłan Marciszak z cerkwi greckokatolickiej podkreśla, że każdy mord należy potępić, za każde zło trzeba przeprosić. I takie przeprosiny Ukraińcy - prezydenci, intelektualiści, hierarchowie kościołów już wielokrotnie kierowali w stronę Polski.

- Trzeba patrzeć dalej. Ta tragedia dotyka wszystkich. Fundamentem musi być przebaczenie, a później wspólne pójście w jednym kierunku, oczywiście w kierunku europejskim - twierdzi ks. Marciszak.

Określenie rzeź wołyńska dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w byłych województwach: lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia), a także województwach lubelskim i poleskim. Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. 40-60 tysięcy zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski.

Zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet. Zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Z rąk nacjonalistów ukraińskich ginęły także rodziny polsko-ukraińskie, Ukraińcy odmawiający wzięcia udziału w zbrodniczej akcji oraz ratujący Polaków. "Kresowa Księga Sprawiedliwych" (wyd. IPN) opracowana przez Romualda Niedzielkę podaje, że Ukraińcy uratowali 2527 Polaków. Za tę pomoc 384 Ukraińców zapłaciło życiem.

Przypomnijmy, że w sobotę ulicami miasta przeszedł kilkudziesięcioosobowy marsz upamiętniający pomordowanych, a w katedrze odprawiono mszę. Podobnie było w cerkwi greckokatolickiej, gdzie w niedzielę odprawiono liturgię za ofiary tamtych wydarzeń.
Materiał Małgorzaty Frymus

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty