Na realizację ustawy dekomunizacyjnej w Szczecinie trzeba będzie poczekać. Przepisy zaczęły obowiązywać w piątek, ale ich realizacja wymaga czasu - mówi Piotr Zieliński z biura prasowego szczecińskiego magistratu.
- Wstępna lista musi być zaakceptowana. Następnie komisja bezpieczeństwa rady miasta też musi wyrazić swoje stanowisko w tej sprawie. Na końcu radni stosowną uchwałą muszą zaakceptować taką zmianę - powiedział Zieliński.
Miasto zwróciło się do IPN-u w sprawie wytypowania ulic jeszcze w czerwcu tego roku. Ten wskazał wtedy 8 z nich określone już w 2008 roku - Zygmunta Berlinga, Dąbrowszczaków, Aleksandra Zawadzkiego, Lucjana Szenwalda, 26 Kwietnia, 9 Maja, Obrońców Stalingradu i Przodowników Pracy. Lista może się jednak jeszcze wydłużyć.
Ustawa dekomunizacyjna nakłada na samorządy obowiązek zmiany nazw upamiętniających komunizm lub komunistycznych działaczy. Urzędnicy mają na to rok. Według szacunków IPN-u, w całej Polsce do zmiany jest około 1,5 tysiąca nazw.
Dodaj komentarz 2 komentarze
Idiotyzm: co wspólnego z tzw. komuną ma "26 kwietnia"? To jeszcze "5 lipca" zmienić! "Małopolską" - bo mało polska, "Wyzwolenia" bo kto nas wyzwalał? "Żołnierza Polskiego" - ale którego: tego, co był z Andersem czy tego, co służył pod Berlingiem?
A może by tak ofiar smoleńskich to wtedy było by z czego wybrać i wódz byłby szczęśliwy !