W związku z nową ustawą o dekomunizacji nazwy części ulic w Szczecinie będą musiały być zmienione.
- Mówimy tutaj na pewno o ulicy Zygmunta Berlinga, osoby która została zwerbowana przez NKWD w obozie w Starobielsku, która później zdezerterowała z armii generała Andersa. Takich ulic w Szczecinie jest kilka innych. Choćby 9 Maja, która odnosi się do dnia zwycięstwa obchodzonego nie przez aliantów zachodnich, a przez Sowietów - tłumaczy Skubisz.
Na razie trwa typowanie ulic i analizowanie ich nazw. Poproszono urząd miasta w Szczecinie o przekazanie uzasadnienia do nadania nazw dla poszczególnych ulic. Po zapoznaniu się z opinią będzie podjęta decyzja co do dekomunizacji - dodaje dr Skubisz.
- Dopóki nie zobaczymy w sposób zmaterializowany jak rozumieli to ci, którzy nadawali nazwę ulicy w przeszłości, to nie mamy pewności czy ona powinna podlegać dekomunizacji czy też nie - wyjaśnia p.o. dyrektora oddziału IPN w Szczecinie.
Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, w skrócie zwana ustawą dekomunizacyjną, weszła w życie 2 września. Listę nazwisk i organizacji, które powinny zostać zmienione, opracował Instytut Pamięci Narodowej.
Samorządy mają czas na zmianę takich nazw do 2 września 2017.