Polska Żegluga Morska odebrała ze stoczni w Chinach statek, który został wybudowany w ramach programu inwestycyjnego na lata 2015-2020. Program wstrzymano - firma miała problemy finansowe. To pierwszy statek odebrany przez Pawła Brzezickiego, zarządcę komisarycznego PŻM.
- Ten statek zasili naszą flotę, zatrzymałem proces wyprzedaży tonażu zatrzymując dwa statki w procedurze sprzedażowej, bronimy się na wszystkie sposoby, chcemy odzyskać tzw. momentum tonażowe na czas dobrego rynku, który nastąpi – mam nadzieję – jesienią tego roku lub najpóźniej w przyszłym roku – wyjaśnia Paweł Brzezicki.
MS Szare Szeregi w swój pierwszy rejs wyruszył pod dowództwem szczecinianina, kapitana żeglugi wielkiej Krzysztofa Wasika. Jednostka załaduje wyroby stalowe w portach Chin, Japonii i Korei, czeka ją podróż przez Pacyfik i rozładunek w portach meksykańskich.
Obecnie flotę PŻM stanowi 55 statków, Polska Żegluga Morska jest jednocześnie zdeterminowana, by odebrać pozostałe 15 statków, które zostały zamówione w poprzednich latach. Ich odbiór był wstrzymywany ze względu na trudną ekonomiczną sytuację armatora.
Poprzedni MS Szare Szeregi - jeden z serii 6 masowców klasy Panamax - był zbudowany dla PŻM w kopenhaskiej stoczni Burmeister&Wain w latach 1991-1992. Pływał pod banderą Vanuatu. Został zezłomowany w 2014 roku w stoczni złomowej w Pakistanie.