Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej Lewica Razem złożyli we wtorek wniosek do prezydenta Świnoujścia, by wystąpił o objęcie mechanizmem tarczy antykorupcyjnej przetargu na budowę tunelu pod Świną. Informację podał portal iswinoujscie.pl
Jak mówi radna SLD Joanna Agatowska, pozwoli to uniknąć wielu komplikacji, a tunel to kluczowa inwestycja dla miasta.
- Ze względu na to, że firmy, które występują o realizację tej inwestycji, to firmy również z krajów zewnętrznych, warto byłoby zbadać te relację, które doprowadzą do tego, że ostatecznie zostanie podjęta decyzja, mamy nadzieję, wyboru właściwego wykonawcy - tłumaczy Agatowska.
Radna dodaje, że zagwarantuje to też nadzór nad wydatkowaniem pieniędzy publicznych.
- Mam nadzieję, że pan prezydent przede wszystkim dla swojego bezpieczeństwa po prostu powinien podjąć decyzję, aby faktycznie wystąpić do CBA i poprosić o objęcie taką osłoną antykorupcyjną nasze postępowanie - mówi Agatowska.
Prezydent Świnoujścia sprawę skomentuje w środę. Zaplanował w tej sprawie konferencję prasową. Nadal nie rozstrzygnięto, kto wybuduje stałą przeprawę w kurorcie. Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad musi poczekać na decyzję sądu w tej sprawie. Po tym jak wpłynął kolejny protest w sprawie rozstrzygnięcia przetargu, złożony przez jednego z oferentów.
Tarczą antykorupcyjną objętych jest 35 projektów. Między innymi informatyzacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Budowa tunelu pod Świną i połączenie leżącego na wyspie miasta ze stałym lądem powinno zakończyć się do końca 2021 roku. Koszt inwestycji to około 800 milionów złotych.
Jak mówi radna SLD Joanna Agatowska, pozwoli to uniknąć wielu komplikacji, a tunel to kluczowa inwestycja dla miasta.