Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

Rząd podpisał porozumienie z częścią środowisk osób niepełnosprawnych. Źródło fot.: www.twitter.com/mrpips_gov_pl
Rząd podpisał porozumienie z częścią środowisk osób niepełnosprawnych. Źródło fot.: www.twitter.com/mrpips_gov_pl
O porozumieniu rządu z częścią środowisk osób niepełnosprawnych rozmawiano w programie "Radio Szczecin na Wieczór". Goście audycji nie byli zgodni co do tego, jakie znaczenie ma podpisany we wtorek dokument.
Z pierwszego punktu dokumentu wynika, że renta socjalna ma być zrównana z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Podwyższenie renty socjalnej ma nastąpić od września, z wyrównaniem od czerwca. Do porozumienia nie przystąpili opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, którzy od blisko tygodnia protestują w Sejmie. Jak mówią, nie uwzględniono ich najważniejszego postulatu, czyli wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 złotych.

- Wyrównanie renty jest dobrym posunięciem, ale nie mówimy tutaj o ważniejszej rzeczy - podkreślała w programie "Radio Szczecin na Wieczór" Beata Karlińska, prezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach. - Ludzie na rencie socjalnej mogą dorobić tylko 70 procent przeciętnego wynagrodzenia, a wszyscy inni 130 procent. To jaka to jest równość? Nie dość, że takie osoby dostają mniejsze świadczenia, to na dodatek mogą mniej dorobić. A cały czas mówimy o aktywizacji osób niepełnosprawnych. Naprawdę, nierówności jest bardzo dużo.

- Zgadzam się z protestującymi rodzicami dorosłych osób niepełnosprawnych, że dzisiejsze porozumienie to niewystarczające zabezpieczenie finansowe dla ich dzieci, ale trzeba zauważyć, że jest grupa bardziej poszkodowana - zaznaczała Danuta Janoszka ze stowarzyszenia STOP Wykluczeniom. - Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych od kilkunastu lat żyją za zasiłek opiekuńczy w kwocie 520 złotych. Prace nad nowelizacją systemu świadczeń doprowadzają do głębokiej frustracji. Nie rozwiązuje to problemów, dlatego że pani minister Rafalska gra z nami na zwłokę, bo nie wykonuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Jeżeli budżet jest pusty, to nie możemy wszystkich postulatów spełnić od razu - mówiła poseł Elżbieta Duda z Prawa i Sprawiedliwości. - Na pewno trzeba podejść do tego bardzo poważnie. Potrzeby niepełnosprawnych są ogromne, ale trzeba podejść do tego stopniowo, z takim porozumieniem i społecznym, i ze strony niepełnosprawnych, i ze stron rządowych oraz rozwiązać to ustawowo. Nie da się jednak tego wszystkiego zrobić naraz.

Drugi punkt porozumienia dotyczy ogłoszonego w poniedziałek 23 kwietnia rządowego programu "Dostępność+", a trzeci wprowadza od 1 lipca koordynowaną opiekę dla niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.
- Wyrównanie renty jest dobrym posunięciem, ale nie mówimy tutaj o ważniejszej rzeczy - podkreślała w programie "Radio Szczecin na Wieczór" Beata Karlińska, prezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pol
- Zgadzam się z protestującymi rodzicami dorosłych osób niepełnosprawnych, że dzisiejsze porozumienie to niewystarczające zabezpieczenie finansowe, ale trzeba zauważyć, że jest grupa bardziej poszkodowana - zaznaczała Danuta Janoszka ze stowarzyszenia STO
- Jeżeli budżet jest pusty, to nie możemy wszystkich postulatów spełnić od razu - mówiła poseł Elżbieta Duda z Prawa i Sprawiedliwości.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty