Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Ośmioma oskarżonymi w ramach afery melioracyjnej, którzy chcą dobrowolnie poddać się karze, zajmie się Sąd Rejonowy Szczecin - Centrum.
Decyzję o wydzieleniu ośmiorga oskarżonych podjął Sąd Okręgowy w Szczecinie, do którego na początku lipca trafił akt oskarżenia w sprawie afery melioracyjnej. Obejmuje on 32 osoby, a jego głównym bohaterem jest poseł Stanisław Gawłowski, któremu prokuratura zarzuca siedem przestępstw, w tym cztery o charakterze korupcyjnym.

Spośród tych oskarżonych osiem osób przyznało się do winy w całości i chce dobrowolnie poddać się karze. Są to głównie kierownicy budów, którzy fałszowali dokumenty w ustawianych przetargach organizowanych przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Jak mówi Michał Tomala, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie, teraz czeka ich uproszczone postępowanie.

- Sąd ma możliwość ogłoszenia wyroku na posiedzeniu. Tutaj nie jest prowadzone postępowanie dowodowe, czyli nie są słuchani świadkowie. Jeżeli sąd stwierdzi, że zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, a w zasadzie pewność - bo tutaj już sąd wydaje wyrok skazujący, że oskarżeni ci popełnili zarzucone im czyny - to wówczas przychyla się do takiego wniosku. Wtedy orzeka taką karę, jaką zaproponował oskarżony i poparł ten wniosek prokurator - mówi Tomala.

Oskarżeni chcą dla siebie kary więzienia w zawieszeniu. Termin rozprawy na której Sąd Rejonowy Szczecin - Centrum podejmie decyzje w tej sprawie, zostanie wyznaczony za kilka tygodni.
Relacja Tomasza Duklanowskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty