Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
W szpitalach zakaźnych z dnia na dzień przybywa pacjentów, zaczyna natomiast brakować w nich lekarzy.
Część medyków odmawia pracy przy chorych na Covid-19, bojąc się zakażenia. Polski rząd rozważa wprowadzanie tak zwanej klauzuli dobrego Samarytanina. Miałaby ona podnieść wynagrodzenie lekarzom, a także zagwarantować, że nieumyślnie popełnione błędy podczas leczenia nie będą karane.

Profesor Miłosz Parczewski, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, mówił w audycji "Radio Szczecin na Wieczór", że żadna ustawa nie wyeliminuje lęku wśród lekarzy.

- Powoływać my się możemy na różne klauzule, również "dobrego Samarytanina", ale my pracujemy z lękiem. Staramy się naszym lekarzom pomagać i ten lęk się zmniejsza, jeśli jest taki człowiek zabezpieczony - przekonywał Parczewski.

Zbyt małe zaangażowanie zarzucał lekarzom, na antenie radiowej Jedynki, wicepremier Jacek Sasin. Doktor Magda Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, mówiła, że słowa polityka nie spodobały się środowisku medycznemu.

- Te słowa bardzo źle odebrali również ratownicy, pielęgniarki. My w tej chwili jesteśmy naprawdę na pierwszej linii frontu. Wszyscy chyba musimy przyznać, że sytuacja jest bardzo gorąca i podbramkowa - przekonywała Wiśniewska.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział, że prawdopodobnie w piątek odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie ustawy dotyczącej służby zdrowia.
- Staramy się naszym lekarzom pomagać i ten lęk się zmniejsza, jeśli jest taki człowiek zabezpieczony - przekonywał Parczewski.
- Wszyscy chyba musimy przyznać, że sytuacja jest bardzo gorąca i podbramkowa - przekonywała Wiśniewska.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty