Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To jest wybór między życiem a śmiercią - tak o szczepieniach przeciwko koronawirusowi mówi dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza, kierownik samodzielnej pracowni mikrobiologii lekarskiej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie.
W piątek rozpoczyna się rejestracja pierwszej grupy do powszechnych szczepień populacyjnych. Na razie zapisać się mogą osoby powyżej 80. roku życia.

Jak mówi Jursa-Kulesza, to właśnie osoby najstarsze są narażone na najbardziej niebezpieczne powikłania po zakażeniu koronawirusem. - Bardzo często wiąże się to z długotrwałym pobytem w szpitalu, a niejednokrotnie również z pobytem na oddziale intensywnej terapii. Żeby spokojnie żyć sobie wesołą starością i korzystać ze szpitali, przychodni, lekarzy, fizykoterapeutów, wszystkim państwu, osobom starszym rekomenduje takie szczepienia - zachęca.

Jursa-Kulesza dodaje, że szczepiąc siebie chronimy także innych. - Będziemy bezpieczni wtedy, kiedy wiele osób zrozumie, że trzeba się zaszczepić i w ten sposób przerwać transmisję wirusa - podkreśla Jursa-Kulesza.

W Zachodniopomorskiem zaszczepić będzie się można w 202 punktach.

Seniorzy powyżej 80. roku życia mogą zapisać się dzwoniąc pod numer 989. Infolinia będzie działać od północy. Zarejestrować można się także przez internet. Wszystkie szczegóły są na stronie ministerstwa zdrowia.

Z kolei 22 stycznia rozpocznie się rejestracja osób powyżej 70. roku życia. Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. Jako pierwsi procesowi poddawani są pracownicy sektora służby zdrowia.
Jak mówi Jursa-Kulesza, to właśnie osoby najstarsze są narażone na najbardziej niebezpieczne powikłania po zakażeniu koronawirusem.
Jursa-Kulesza dodaje, że szczepiąc siebie chronimy także innych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty