Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
W Stoczni Szczecińskiej zwodowany został lodołamacz "Nerpa". Statek powstaje dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Jednostka była budowana w hali, gdzie w czasach świetności Stoczni Szczecińskiej powstawały sekcje statków.

Suwnice uniosły ważący 120 ton lodołamacz i położyły na specjalnej platformie, która zawiozła statek na pochylnię - mówi Zbigniew Kowalczyk, pracownik stoczni.

- Na tych hakach przestawiony będzie na samojezdną przyczepę. Podjedzie pod dużą bramę, pod suwnicę, która go przejmie. I wtedy popłynie na wodę. Postawią, przewiozą. Dla stoczniowców to prosta operacja, standardowa. Działamy, coś trzeba robić żeby ten przemysł ruszyć - mówi pracownik.

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" wybudowała już dwa lodołamacze dla Gdańska. Kontrakt zakłada budowę kolejnych dwóch - mówi Krzysztof Zaremba, prezes Gryfii.

- Jesteśmy bliżej niż dalej jeśli chodzi o realizację całego kontraktu, co nas bardzo cieszy. Porównując do samochodu to można powiedzieć, że Gryfia zbudowała Bentley'e w cenie Passata - mówi Zaremba

Lodołamacz "Nerpa" będzie jeszcze wyposażany. Wodowanie drugiej jednostki zaplanowano na przyszły miesiąc.
Suwnice uniosły ważący 120 ton lodołamacz i położyły na specjalnej platformie, która zawiozła statek na pochylnię - mówi Zbigniew Kowalczyk, pracownik stoczni.
Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" wybudowała już dwa lodołamacze dla Gdańska. Kontrakt zakłada budowę kolejnych dwóch - mówi Krzysztof Zaremba, prezes Gryfii.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Dodaj komentarz 11 komentarzy

To z pewnością sukces pisu i Zaręby !
Chore państwo. Lodołamacze dla Gdańska budują w Szczecinie, a lodołamacze dla Szczecina budują w Gdańsku.
Z mądrości ludowych: góra urodziła mysz... :)))
konie kują - żaba łapę podstawia :)))))
Wy się, Zaremba, w końcu za tę STĘPKĘ weźcie, coście się klęliście na wszystkie świętości świata, że 2 lata temu już zacznie pływać!
"BĘTLEJ"! koń by się uśmiał! :))))))))))))))) to tak jak markowy "Addidos" :)))
Bentley to marka, a Passat to jeden z modeli marki Volkswagen, więc jak można porównywać konkretny model do całej marki? Poza tym obie te marki należą do jednego koncernu.
Pan Zaręba jest mistrzem erudycji i błyskotliwości wypowiedzi. Porównanie tego malutkiego lodołamacza do Mybacha, ze wcześniejszym stwierdzeniem, że "jednostka jest sprawna" jest naprawdę extra. Brakowało mi tylko porównania do jednostek budowanych przed "dobrą zmianą". Bardzo szkoda, bo dowiedzielibyśmy się pewnie znowu czegoś ciekawego.
Olbrzym. Zarobieni są w tych kontraktach na olbrzymie jednostki. PiS odbudował przemysł stoczniowy. Kiedy kolejne wodowanie ? Widać, że te statki budowane przez narodową stocznię ledwo mieszczą się na pochylni.
Zaremba płakał, ja, oddawał...
Zaremba dopiero co skompromitował się w sądzie to teraz musi dla niepoznaki odbudować swój wizerunek jakimś wątpliwym sukcesem.
Znowu propaganda, panie puszku proszę napisać ile milionów kary za niedotrzymanie terminu zapłaciła stocznia i ile do nich dolozyla, geniuszu ekonomii, tzn państwo dolozylo bo gryfia od 20 lat tylko jeden rok zamknęła na plusie, jako ssr gryfia, nie mylić z msr gryfia świnoujście
Do wszystkich powyżej. Jestem byłym pracownikiem stoczni i powiem tak lepiej robić łupiny niż nie robić nic. A krytykować każdy potrafi. Pracownik 6 przelotu z żółtą chustą na głowie z napisem RMF FM żeby nie było wątpliwości spawacz. Pozdrawiam
Ale przecież nikt nie skrytykował budowy lodołamacza tylko propagandę która się na tym uprawia, mały statek sprzedaje się w mediach jako niewiadomo jak wielką jednostkę a w rzeczywistości to kropla w morzu potrzeb. Ja też dodam coś od siebie- skoro stocznia potrafi wybudować to taniej jak konkurencja (tak ja to zrozumiałem), to dlaczego nie ma zamówień z zewnątrz tylko same państwowe? Wychodzi że u władz są nieodpowiednie osoby które nie potrafią zdobyć zamówień dla zakładu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty