Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Małgorzata Wyrębska-Rozpara, wojewódzka konsultant ds. psychiatrii dziecięcej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Małgorzata Wyrębska-Rozpara, wojewódzka konsultant ds. psychiatrii dziecięcej. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Z danych Fundacji GrowSPACE wynika, że w minionym roku wśród dzieci i młodzieży było ponad 2100 prób samobójczych, z których prawie 150 okazało się skutecznych.
Na Pomorzu Zachodnim życie odebrało sobie dziesięcioro dzieci. Gościem dzisiejszej "Rozmowy pod Krawatem" była wojewódzka konsultant ds. psychiatrii dziecięcej dr Małgorzata Wyrębska-Rozpara.

Do lekarzy psychiatrów kolejki są bardzo długie, na wizytę czeka się kilka miesięcy. Reforma czy większe pieniądze na psychiatrię dziecięcą niczego nie zmienią, jeśli nie będziemy kształcić nowej kadry psychiatrów - oceniła dr Małgorzata Wyrębska-Rozpara. Jak podkreślała, nie zawsze rodzice są w stanie zauważyć, że zaczyna dziać się coś złego...

- Jeśli dziecko jest takie ekstrawertywne, wesołe, radosne i nagle zaczyna się zamykać w pokoju, wycofywać z życia społecznego i opuszczać się w nauce, to jest łatwo zauważyć, że coś z dzieckiem się dzieje. Jednak, kiedy dziecko z natury jest raczej ciche, nieśmiałe i zaczyna mieć objawy depresyjnie, wówczas nie jest rodzicowi tak łatwo to rozpoznać od razu. Co robić? Przede wszystkim słuchać, naprawdę dzieci pokazują, że coś jest nie tak - podkreśliła dr Wyrębska-Rozpara.

Rozmowa z dzieckiem po szkole, czy przed snem wieczorem, do tego wspólny obiad, czy zaplanowany weekendowy spacer - takie małe rzeczy również mają wpływ na kondycję psychiczną dzieci. Dodatkowo, Szczecin uruchomił Program Wsparcia Psychologicznego Dzieci, Młodzieży i Nauczycieli, ale z tej pomocy skorzystać mogą także rodzice.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 jest czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Całej "Rozmowy pod Krawatem" wysłuchać można na radioszczecin.pl.
- Co robić? Przede wszystkim słuchać, naprawdę dzieci pokazują, że coś jest nie tak - podkreśliła dr Wyrębska-Rozpara.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty