Odznaczenia, koncert i 44 kilogramy tortu na 44. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Tak wyglądały obchody rocznicy szczecińskiego Sierpnia'80 na Różance.
Wydarzenie organizowane przez NSZZ Solidarność przyciągnęło wiele osób. Wszyscy mają jeden cel - pamięć o bohaterach stoczni.
- 44 lata temu uczestniczyłem w tym i wierzyłem, że będzie lepiej i jest lepiej. To jest historia i o tym nie możemy nigdy zapomnieć. Gdyby nie ten solidarnościowy zryw, to nie mielibyśmy niestety demokracji w Polsce. Nasi stoczniowcy byli pierwszymi, którzy podjęli ten zryw, a potem rozszerzyło się to na cały kraj.
- Nasza droga do wolności. Szczecinianie mogą być z niej dumni. Wystąpi orkiestra grupy Camerata Stargard. Będzie sześć osób, które zasłużyło się dla związku regionu Pomorze Zachodnie. Uhonorujemy ich Zachodniopomorskim Krzyżem Solidarności - powiedział jeszcze przed koncertem Przemysław Mazur, zastępca przewodniczącego Regionu Pomorze Zachodnie NSZZ Solidarność.
Podpisanie porozumień sierpniowych zakończyło niemal 2-tygodniowy strajk pracowniczy, dzięki nim udało się powołać do życia Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".
To było pierwsze porozumienie, kończące falę strajków w sierpniu 1980 roku. 44 lata temu komunistyczne władze podpisały porozumienie ze strajkującymi w Stoczni Szczecińskiej.
Następnego dnia podpisano porozumienie w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej.
Na mocy porozumień władze zgodziły się między innymi na rejestrację niezależnych, samorządnych związków zawodowych, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar Grudnia 1970 roku i przeprowadzenie reform gospodarczych.
W rocznicę tych wydarzeń na szczecińskiej Różance Orkiestra Camerata Stargard grała muzykę filmową. Relacjonowaliśmy koncert.