Budowa Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego i Centrum Symulatorów Promów i Offshore to najważniejsze inwestycje, które prowadzi obecnie Politechnika Morska w Szczecinie.
Studenci będą mieli tu dostęp do najnowocześniejszych technologii i urządzeń znajdujących się na statkach. Rząd zdecydował niedawno wsparciu budowy ośrodka przy Dębogórskiej kwotą 50 mln złotych - mówił o tym w czwartkowej "Rozmowie pod krawatem" rektor Politechniki Morskiej - prof. Wojciech Ślączka.
- Współpracujemy z Interoceanmetalem, Państwowym Instytutem Geologicznym... Przypomnę, że Interoceanmetal operuje na naszych działkach na Pacyfiku - Clipperton i Clarion. Zaś Polski Instytut Geologiczny ma koncesję badawczą na szelfie środkowo-atlantyckim na siarczkach polimetalicznych. Jest to dla nas obszar badań bardzo, bardzo atrakcyjny - podkreślił rektor Ślączka.
Jakie jeszcze plany ma Politechnika Morska w Szczecinie?
Uczelnia rozwija program szkoleń w Centrum Szkoleniowym Offshore przy ul. Willowej; szkolą się tu m.in. służby mundurowe, które na co dzień ratują ludzkie życie. Politechnika zabiega o wybudowanie wielozadaniowego statku, który służyłby do celów szkoleniowych, naukowych i badawczych.
Według założeń statek mógłby być zbudowany w polskiej stoczni. W przyszłości miałby on cumować przy Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego w Szczecinie.
Edycja tekstu: Jacek Rujna
- Współpracujemy z Interoceanmetalem, Państwowym Instytutem Geologicznym... Przypomnę, że Interoceanmetal operuje na naszych działkach na Pacyfiku - Clipperton i Clarion. Zaś Polski Instytut Geologiczny ma koncesję badawczą na szelfie środkowo-atlantyckim na siarczkach polimetalicznych. Jest to dla nas obszar badań bardzo, bardzo atrakcyjny - podkreślił.