Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Marian Jurczyk wygłosi przemówienie. Jak mówi, będzie to gorzka prawda. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Marian Jurczyk wygłosi przemówienie. Jak mówi, będzie to gorzka prawda. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Dokładnie trzydzieści lat temu, w Szczecinie podpisano Porozumienia Sierpniowe.
Robotnicy żądali wtedy utworzenia wolnych związków zawodowych. W ten sposób powstała Solidarność. Dziś z tej okazji przed Główną Bramą Stoczni Szczecińskiej zostaną złożone kwiaty. Marian Jurczyk wygłosi przemówienie. Jak mówi, będzie to gorzka prawda. - Wystąpienie mam dosyć mocne. To będzie gorzka prawda, że przeżyłem wiele, system komunistyczny, prawie 3 lata więzienia, ale tyle biedy ile ludzie dziś cierpią to jeszcze nie słyszałem. Miliony emerytów i rencistów żyją dziś za 700 a nawet 600 złotych. Kupi chleb, to nie kupi leków. To jest tragedia. Wszystkie postulaty mówiły o tym, żeby poprawić los ludzi pracy i tak się nie stało - mówi Jurczyk.

Przywódca strajku w Szczecinie wspomina, że o zwycięstwie strajku w sierpniu 80 roku zadecydowało ogromne poparcie społeczeństwa. - Razem ze stocznią strajkowało prawie 300 zakładów w regionie - mówi Jurczyk. - Myślę, że to były najpiękniejsze dni w moim życiu, ale nie chodzi tu o sprawę czysto historyczną i awans, bo dwa tygodnie strajku w sierpniu to człowiek myślał tylko o tym, żeby nie zrobić jakiegoś błędu.

Marian Jurczyk przypomina, że wobec strajkujących stosowano wiele prowokacji. - Rzucano nam alkohol przez płot. Myślę, że było to celowe działanie, aby rozpić załogę - uważa Jurczyk.

Uroczystości 30. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, rozpoczną się przy Bramie Stoczni pod Tablicą Poległych o 11.30. W południe odbędzie się modlitwa Anioł Pański, a potem złożone zostaną kwiatów pod Tablicą Poległych. O 14 na placu Lotników w Szczecinie, zostanie otwarta wystawa Sierpień'80 oczami młodych.

30 sierpnia 1980 r. w Stoczni Szczecińskiej Marian Jurczyk, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, razem z przedstawicielem KC PZPR Kazimierzem Barcikowskim podpisał pierwsze tzw. Porozumienia Sierpniowe. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku.

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
- Razem ze stocznią strajkowało prawie 300 zakładów w regionie - mówi Jurczyk.
Relacja Barbary Gondek.
Marian Jurczyk przypomina, że wobec strajkujących stosowano wiele prowokacji

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty