Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Formalnie stanowisko przedstawi szef sejmowego gremium, poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa.
Formalnie stanowisko przedstawi szef sejmowego gremium, poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa.

Polityk powiedział Polskiemu Radiu, że obok kilkusetstronicowego dokumentu komisja chce wystosować 11 zawiadomień do prokuratury. Dotyczą one byłych ministrów i urzędników w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, na czele z byłym premierem Mateuszem Morawieckim i ówczesnymi szefami MSWiA i MSZ - Mariuszem Kamińskim i Zbigniewem Rauem.

"Zawiadomienia dotyczą programu "Poland. Business Harbour", w tym konkretnym przypadku byłego premiera Mateusza Morawieckiego, byłej minister Jadwigi Emilewicz i pełnomocniczki ds. GovTech Polska Justyny Orłowskiej. Będą zawiadomienia wobec ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua oraz dyrektorów w MSZ" - wyliczał poseł Marek Sowa. W przypadku urzędników resortu dyplomacji chodzi o byłego dyrektora generalnego Służby Zagranicznej Macieja Karasińskiego oraz byłych dyrektorów Departamentu Konsularnego MSZ Marcina Jakubowskiego i Beatę Brzywczy. Listę zawiadomień uzupełniają te dotyczące byłego szefa CBA Andrzeja Stróżnego oraz byłego wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego i jego współpracownika Macieja Lisowskiego.

Poseł Koalicji Obywatelskiej zaznaczył, że przygotowany przez niego raport ma wskazać na trzy główne zarzuty wobec rządu Zjednoczonej Prawicy. W ocenie szefa komisji śledczej chodzi o stworzenie korupcjogennego systemu w MSZ, demontaż systemu wizowego oraz szybkie i nietransparentne ścieżki legalizacji pobytu cudzoziemców z krajów wysokiego ryzyka.

O politycznym biciu piany mówi natomiast wiceszef komisji, poseł Prawa i Sprawiedliwości Daniel Milewski. Polityk powiedział Polskiemu Radiu, że to CBA jeszcze za poprzednich rządów wykryła proceder korupcyjny w MSZ. "Teraz te osoby próbuje się stawiać w niekorzystnym świetle. Ta komisja tak na dobrą sprawę przyniosła bardzo wymierne straty polskiej racji stanu" - ocenił Daniel Milewski. W jego ocenie całokształt prac komisji zaowocował paraliżem procedur wizowych wobec pracowników, na których czekają polskie firmy. Poseł PiS dodał, że zanegowanie przez obecny rząd programu "Poland. Business Harbour" i zajęcie się nim przez komisję służyło jedynie "wykazaniu jakichkolwiek liczb". Rządzący argumentują, że przez trzy lata obowiązywania programu wydano 95 tysięcy wiz i nie byli to jedynie specjaliści z sektora IT z Białorusi, jak początkowo zakładano. Dzięki tym specjalnym wizom, bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, mogli później wjechać także obywatele innych państw, w tym Rosji.

Do przedstawionego przez przewodniczącego Sowę stanowiska posłowie z komisji śledczej będą mogli wnosić poprawki. Czas na ich zgłoszenie minie 3 grudnia. Tego dnia ma odbyć się debata nad końcowym kształtem raportu i głosowanie nad dokumentem. Do 6 grudnia członkowie komisji będą mogli zgłosić zdania odrębne. Następnie sprawozdanie trafi do marszałka Sejmu i to on zdecyduje o terminie rozpatrzenia dokumentu na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz rozpoczęło się 7 marca 2023 roku. We wrześniu lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej informował, że śledztwo obejmuje trzy główne wątki i 9 podejrzanych. W tej grupie są były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk i jego współpracownik Edgar Kobos, który w 2023 roku spędził trzy miesiące w areszcie.

Pierwszy wątek śledztwa dotyczy pośredniczenia w uzyskaniu wiz uprawniających do wjazdu do Polski oraz powoływania się na wpływy w MSZ i w polskich placówkach dyplomatycznych.

Drugi wątek dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników MSZ w związku z działalnością Edgara Kobosa.

Trzeci wątek obejmuje przebieg prac legislacyjnych związanych ze zmianami ustawy o cudzoziemcach. Chodzi również o prowadzone na podstawie tej ustawy prace dotyczące wydania lub projektowania rozporządzeń wykonawczych i utworzenia Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi oraz Centrum Informacji Konsularnej w Kielcach.
Polityk powiedział Polskiemu Radiu, że obok kilkusetstronicowego dokumentu komisja chce wystosować 11 zawiadomień do prokuratury. Dotyczą one byłych ministrów i urzędników w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty