Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Luksusowe pałace i wille szczecińskiej burżuazji. Leżą w zielonym, parkowym otoczeniu. W rezydencji Augusta Lentza otwarto wczoraj wystawę pod tytułem „Dziedzictwo Architektoniczne Szczecina”.
Archiwalno-historyczna ekspozycja powstała we współpracy Archiwum Państwowego i Willi Lentza w Szczecinie.

Intencją wystawy jest przybliżenie dziejów szczecińskiego Westendu, czyli dzielnicy Łękno, w której grubo ponad 100 lat temu budowano ekskluzywne wille – powiedziała Nina Jastrzemska, kurator wystawy.

- Zaczęliśmy od pokazu tych pierwszych, czyli od willi drewnianych do willi klasycystycznych, później barokowych, renesansu północnego. Kończymy naszą ekspozycję na willach z landhausu, modernistycznych i też kamienicach jako przejawu tego, co się działo w latach 80., 90. XIX wieku w Śródmieściu – uzupełniła Jastrzemska.

Plany niezwykłych obiektów architektonicznych umieściliśmy na 26-planszach – dodał dr Radosław Pawlik, kurator wystawy.

- Dawny Westend został stworzony w drugiej połowie XIX wieku na podstawie wzorców londyńskiego i berlińskiego Westendu. Najciekawsze materiały z zasobów Archiwum Państwowego niedostępne na co dzień, zostały wyselekcjonowane i są pokazane w Willi Lentza – podsumował Pawlik.

Wystawa, nad którą opiekę merytoryczną sprawuje dr hab. Paweł Gut, będzie otwarta przez całą zimę. Projekt graficzny ekspozycji przygotował Piotr N. Wardziukiewicz.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty