Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Przedstawiciele władz, środowisko jazzowe i miłośnicy talentu Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego pożegnali słynnego polskiego jazzmana.
Urna z prochami mistrza saksofonu, aranżera, kompozytora, a także radiowca, krytyka i propagatora jazzu została złożona w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez swojego doradcę Tadeusza Deszkiewicza zaznaczył, że Jan "Ptaszyn" Wróblewski na zawsze pozostanie w pamięci jazzowych melomanów.

Minister kultury, Hanna Wróblewska w liście odczytanym przez wiceszefową resortu Martę Cienkowską napisała, że wraz z odejściem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego polska scena jazzowa doznała wielkiej straty.

Jan "Ptaszyn" Wróblewski zmarł 7 maja w wieku 88 lat. Na scenie spędził prawie 70 lat. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt płyt. Skomponował też przeboje polskiej piosenki, takie jak: "Zielono mi" czy "Żyj kolorowo".

Tworzył także muzykę filmową i symfoniczną. Debiutował w 1956 roku w formacji Krzysztofa Komedy. Działał w takich pionierskich formacjach jazzowych, jak: Jazz Believers, Kwintet Andrzeja Kurylewicza, Polish Jazz Quartet czy Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Przez 10 lat od 1968-1978 roku kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Przez ponad pół wieku w Polskim Radiu Jan "Ptaszyn" Wróblewski opowiadał o muzyce, prowadząc swoje "Trzy kwadranse jazzu". Zajmował się też działalnością pedagogiczną.
Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty